"Rośliny przede wszystkim" - Tracy, Dana, Lori i Corky Pollan

 Data wydania: 10.03.2021
Tytuł oryginału: Mostly Plants
Tłumacz: Dorota Gruszka
ISBN: 978-83-240-6019-1
Wymiary: 203 x 254 mm
Strony: 300
Cena: 59,99


Czy wiecie, że coraz więcej ludzi na całym świecie deklaruje zaprzestanie jedzenia mięsa? Część z nich kieruje się empatią – nie chcą przyczyniać się do krzywdy niewinnych zwierząt, a im bardziej poznają brutalność przemysłu produktów pochodzenia zwierzęcego, tym bardziej przekonują się do diety roślinnej. Inni z kolei skupiają się na własnym zdrowiu – włączenie większej ilości warzyw i owoców do diety wraz z ograniczeniem spożywania mięsa zdecydowanie nikomu jeszcze nie zaszkodziło, wręcz przeciwnie – multum badań pokazuje, że niesie to ze sobą ogromne korzyści dla organizmu. Nie każdy jednak potrafi odpowiedni komponować roślinne posiłki… I tutaj z pomocą przychodzą książki!

A książek o dietach wegetariańskich czy typowo wegańskich pojawia się coraz więcej. Jedną z najnowszych pozycji tego typu dostępnych na rynku jest dzieło całej rodziny Pollanów – Rośliny przede wszystkim. Chociaż tak naprawdę bardziej sprawdzi się tutaj określenie dieta fleksitariańska – czyli taka, która pozwala człowiekowi spożywać właściwie wszystko, na co ma ochotę. Nie określa go jednoznacznie w aspektach tego, czy spożywa mięso czy też nie – fleksitarianin jest płynny w swoich wyborach i podobno dieta ta uchodzi za jedną z najzdrowszych na całym świecie. Cóż, na pewno jest dobra dla naszej psychiki – słuchamy ciała, nie ograniczamy się, a jeżeli mamy ochotę coś zjeść to po prostu to jemy.

Chociaż śmiało można stwierdzić, że w tej książce dominują przepisy roślinne, tak jednak znajdziecie tutaj również takie, w których wykorzystuje się mięso oraz owoce morza. Wciąż jednak pojawiają się one w otoczeniu sporej ilości warzyw czy owoców – w zależności od przepisu. Już na wstępie dowiadujemy się z jakiego powodu rodzeństwo Pollanów postanowiło niegdyś zrewolucjonizować swoją dietę, co ich do tego skłoniło i jak obecnie wygląda ich kuchnia. Otrzymujemy również spis niezbędnych składników, które warto mieć zawsze w domu – taka podstawa do gotowania wielu dań. Z kolei same przepisy są odpowiednio podzielone na poszczególne kategorie – sałatki, zupy, dania z mięsem czy małe, słodkie co nieco dla łasuchów.

W sumie nieco ciężko jest mi ocenić poziom trudności wykonania pewnych dań, bowiem wydaje mi się, że jak mamy przed sobą konkretnie opisany przepis, to po prostu trzeba postępować zgodnie z nim, iść krok za krokiem, i wszystko powinno się udać. Jako osoba, która ponad połowę swojego życia nie je mięsa, a od kilku lat ogranicza mocno również nabiał, z niektórych przepisów osobiście na pewno nie skorzystam, ale może podrzucę rodzince? Kto wie. W przypadku dań typowo wegetariańskich można stosować wegańskie zamienniki… A w sumie kurczaka zawsze można zastąpić tofu! Poza tym trzeba przyznać, że obecnie dostępność wegańskich zamienników jest naprawdę niesamowita – a pamiętam, jak w sklepach było można dostać tylko jedno tofu i pastę kanapkową.


Zawsze gdy sięgam po tego typu książki kucharskie czy poradniki na temat diety i zdrowego trybu życia to obawiam się jednego – tego, że nie są one pisane na nasze polskie realia. Tutaj chwilami też się nad tym mocno zastanawiałam, a głównie nad dostępnością niektórych produktów podanych w spisie dla danego przepisu. Może nie są one wyjątkowo wymyślne i z pewnością da się je dostać chociażby w sklepach internetowych, ale jednak wiąże się to z tym, że nie będzie to książka, po którą sięgnięcie w każdej chwili, gdy nie macie akurat pomysłu na obiad – bo po prostu trzeba wcześniej odpowiednio zaplanować listę potrzebnych składników.

Mimo wszystko z pewnością jest to idealna pozycja dla tych, którzy chcą w swojej diecie ograniczyć mięso i zrobić to w naprawdę smakowity sposób. Tak, żeby się po prostu od razu na starcie nie zniechęcić… Bo o ile mnie było łatwo, bo po prostu mięso samo w sobie mnie obrzydzało, tak niektórzy lubią je jeść, a na dietę wege przechodzą z innych pobudek niż empatia. Co też zasługuje na pochwałę!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...