"Rozgrywka" - Allie Reynolds

 


Data wydania: 24.02.2021
Tytuł oryginału: Shiver
Tłumacz: Robert Waliś
ISBN: 978-83-8215-375-0
Wymiary: 135 x 205 mm
Strony: 416
Cena: 44,90Thrillery w stylu escape roomu to dosyć nowy trend w literaturze, który niesie ze sobą spore obietnice. Z tego motywu można naprawdę wyciągnąć wiele, wrzucić czytelnika w niesamowity bieg wydarzeń i zaskakiwać go niemal na każdym kroku. Chociaż doskonale wiemy, że pewne elementy muszą być tutaj zachowane i pozostają niezmienne, tak jednak każdy autor może do nich dodać wiele nowych, oryginalnych aspektów. Niestety, nie zawsze się to udaje i w efekcie otrzymujemy książkę schematyczną i przewidywalną. Właśnie tak wypadła w moim odczuciu Rozgrywka Allie Reynolds.

Grupa przyjaciół trafia do opustoszałego ośrodka wypoczynkowego w górach. Są tam zupełnie sami, nie mają pojęcia, kto ich zaprosił, ale… odniosłam wrażenie, że w ogóle nie było to dla nich nic szokującego. Całkowity brak emocji w tej książce był czymś naprawdę dziwnym, nie było mi dane dostrzec ich w jakimkolwiek bohaterze, choć sytuacja sama skłaniała do tego, żeby zasiać w nich niepokój. Oni uznali to za doskonałą zabawę, jakby byli całkowicie pozbawieni instynktu samozachowawczego. Naprawdę nie docierał do mnie fakt, że przeszli na tym do porządku dziennego.

Książka ta jest napisana w sposób bardzo zachowawczy. Jeżeli rozpisalibyśmy sobie na kartce wszystkie elementy, które powinny się znaleźć w „escape roomowym” thrillerze, to na pewno je tutaj znajdziecie. Niestety, autorka nie wyszła poza owy schemat. Trzymała się takiej typowej podstawy, w efekcie czego otrzymujemy książkę pozbawioną werwy i pasji. Jest poprawna i nic poza tym – nie ma w niej nic wyjątkowego. Czyta się ją rzeczywiście szybko, ale wydaje mi się, że jest to w dużej mierze kwestia tego, że fabuła staje się przewidywalna praktycznie już na samym początku, dlatego nawet nie trzeba specjalnie się skupiać na rozwoju wydarzeń.

Kreacja bohaterów? Nic specjalnego. Nikt z grupy przyjaciół nie wyróżniał się na tle innych, a łączyła ich naiwność i lekka głupota mająca odzwierciedlenie w ich zachowaniu. Znajdą się tacy czytelnicy, których będzie to niesamowicie irytować. W przypadku wykorzystania motywu escape room chciałoby się mieć do czynienia z wyrazistymi postaciami, z osobami, które łączą fakty, myślą, kombinują. Niestety, tego typu charakterów tutaj nie znajdziecie. Każdy z nich działa bez pomyślunku, nawet ci, którymi kieruje poczucie sprawiedliwości, wyrzuty sumienia czy żądza zemsty – bo zapewne domyślacie się, że skoro mamy typowy schemat, to musi być jakiś świr pragnący zemsty, prawda?

 Autorka podzieliła akcję na dwie ramy czasowe. Pierwsza z nich to oczywiście obecny pobyt w górach, sprowadzenie wszystkich do jednego punktu. Druga to perspektywa sprzed dziesięciu lat, która teoretycznie ma nas nakierować na rozwiązanie tajemnicy tego, dlaczego piątka przyjaciół się znalazła w górskim ośrodku. Gdzieś tutaj przejawia się motyw zawiści i zazdrości, sportowej (aczkolwiek raczej niezdrowej) rywalizacji, okrucieństwa, braku wsparcia, fałszywej przyjaźni. To wszystko jest jednak dosyć płytkie. A sam fakt, że fabuła jest po prostu przewidywalna sprawia, że napięcie, które powinno nam towarzyszyć w trakcie lektury thrillerów, zdecydowanie ucina sobie drzemkę.

Niestety, Rozgrywka w moim przypadku się nie sprawdziła. Bardzo szybko przebrnęłam przez te wszystkie strony, bez jakichkolwiek emocji, bez zapału, bez większej przyjemności. Książka jest po prostu dosyć nijaka, a szkoda – bo jak już zaznaczyłam na początku, sam motyw bywa na tyle intrygujący, że dało się z niego stworzyć dobrą historię.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...