"Zaraza" - David Quammen

 


Data wydania: 15.03.2021
Tytuł oryginału: Spillover: Animal Infections and the Next Human Pandemic
Tłumacz: Rafał Śmietana
ISBN: 978-83-240-7259-0
Wymiary: 163 x 235 mm
Strony: 608
Cena: 59,99


Zaraza Davida Quammena, książka na miarę obecnych czasów. Choć nie znajdziecie w niej informacji o obecnej pandemii Covid-19, tak dowiecie się co nieco o jego bliskim krewniaku – SARSie. I nie tylko. Quammen zabierze was w niesamowitą podróż po świecie bakterii i wirusów, które od dawien dawna spędzały ludziom sen z powiek. Najsłynniejsze choroby i zagrożenia, sposób, w jaki się rozsiewały i pustoszyły miasta, walka o antybiotyki i lekarstwa, próba zrozumienia ich cyklu życiowego. Nawet jeżeli nie jesteście fanami mikrobiologii, to gwarantuję Wam, że ta książka Was pochłonie.

Nie jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Davida Quammena, który jest jednym z najbardziej zachwalanych autorów książek popularno-naukowych. Nie ma się co dziwić – sposób, w jaki przekazuje wiedzę, jest naprawdę niesamowicie przystępny, w pełni zrozumiały i wciągający. Jego książki czyta się jak dobre powieści, w tym przypadku nawet jak coś w stylu lekkiego thrillera – bo okazuje się, że zagrożenie w postaci śmiertelnego wirusa czy bakterii może na nas czyhać wszędzie. To naprawdę niesamowite, że coś tak małego, niedostrzegalnego gołym okiem, może nas po prostu wykończyć. I kto tak naprawdę jest na szczycie łańcucha pokarmowego?

Wirus HIV, Ebola, SARS, grypa – na pewno każdy z Was o nich słyszał, a Quammen podejmuje próbę zaprezentowania swoim odbiorcom krótkiej historii każdego z nich, ale nie tylko. Znajdziecie tutaj również informacje o innych, dosyć znanych zagrożeniach i chorobach związanych z istnieniem drobnoustrojów. Autor stara się wyjaśnić ich pochodzenie – choć nie zawsze jest to takie proste, bowiem choć naukowcy podejmują stale próby znalezienia pewnych rezerwuarów wirusowych, to czasami po prostu się to nie udaje. I badania wciąż trwają. Póki co jedno jest pewne – trzymajcie się z dala od nietoperzy! Okazuje się, że to niesamowite latające zagrożenie.

Quammen to człowiek z pasją. Zbierając informacje do napisania tej książki nie tylko obcował z obszerną bibliografią, ale odwiedzał również wiele laboratoriów o najwyższej klasie bezpieczeństwa mikrobiologicznego, gdzie przeprowadzane są badania związane z jednymi z najgorszych i najbardziej groźnych odmian wirusów. Wybierał się też w ciekawe podróże w sam środek afrykańskich dżungli czy do Bangladeszu, gdzie po dachach świątyń skakały makaki – jedne z potencjalnych rezerwuarów zagrażających nam wirusów. Wszystkie te elementy połączył w jedną, naprawdę niesamowicie intrygującą całość. Doniesienia naukowe, jego własne doświadczenia, rozmowy z naukowcami z całego świata – a to wszystko po to, aby dać czytelnikom naprawdę w pełni dopracowany reportaż.

Choć wiadomo, że jest to publikacja popularno-naukowa i ciężko byłoby się obejść bez typowo naukowych faktów, to jednak nie musicie się obawiać – Quammen wyjaśnia wszystko w bardzo przystępny sposób. Dodatkowo potrafi tak manewrować słowem, że wbrew pozorom nie pojawia się tutaj zbyt wiele skomplikowanego nazewnictwa. Jest to nauka przekazana w sposób w pełni zrozumiały, idealnie dostosowany do tego, aby mógł po nią sięgnąć każdy, kto choć trochę interesuje biologią, ze szczególnym uwzględnieniem mikrobiologii. Choć wydaje mi się, że autor chwilami ma tendencję do zbaczania z toru i pewne rzeczy opisuje zupełnie niepotrzebnie (wygląd ludzi, z którymi się spotkał, ich życie osobiste itd.), to mimo wszystko jego twórczość jest bardzo prosta i przyjemna w odbiorze, choć porusza trudną tematykę.

Zdecydowanie jest to jeden z lepszych i bardziej rozbudowanych reportaży naukowych, z jakimi miałam do czynienia. Oto zbiór wielu istotnych informacji o świecie wirusów, o tajemniczych chorobach i ich początkach, o próbach znalezienia skutecznych sposobów ich zwalczania. Zajrzyjcie w głąb laboratoriów, podążcie tropem wirusów do samego serca dżungli, dajcie się ponieść tej niepowtarzalnej opowieści, która z pewnością skłoni Was do pewnych przemyśleń, a z pewnością w subtelny sposób poszerzy Waszą wiedzę z zakresu mikrobiologii. Polecam!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...