"Scholomance. Mroczna wiedza" - Naomi Novik

 


Data wydania: 13.04.2021
Tytuł oryginału: A Deadly Education
Tłumacz: Zbigniew A. Królicki
ISBN: 978-83-818-8239-2
Wymiary: 135 x 200 mm
Strony: 336
Cena: 39,90
Cykl: Scholomance #1


Z twórczością Naomi Novik nie mam za wiele wspólnego, bowiem do tej pory czytałam zaledwie jej jedną książkę. Mroczna Wiedza to dopiero druga pozycja, która wyszła spod jej pióra, a którą dane mi było przeczytać. Jest to zarazem pierwszy tom otwierający zupełnie nową serię, skierowaną raczej do starszej młodzieży, której akcja rozgrywa się w szkole magii. Nie dajcie się jednak zwieść temu pięknemu obrazkowi Hogwartu, jaki właśnie pojawił się w waszej głowie. Scholomance to zupełnie inne miejsce, mroczne, pełne tajemnic i spisków oraz… bezlitosnych i pozbawionych skrupułów uczniów, których nikt nie kontroluje.

Nie ukrywam, że Novik stworzyła iście niepowtarzalne miejsce. Szkoła magii, gdzie uczniowie tak naprawdę sami dbają o swoją edukację, sami realizują się w tym, w czym czują się najlepsi, pilnują tego, aby jak najlepiej wypaść na egzaminach. Dosyć niespotykane, prawda? Żeby uczniowie sami z siebie pałali taką chęcią do nauki i aż tak mocno się pilnowali. Jednak wiąże się to właśnie ze specyfiką Scholomance – jeżeli nie będą wyszkoleni i silni to z pewnością coś, albo ktoś, choćby przysłowiowy kolega z ławki, na pewno ich wykończy. Także to nawet nie jest wybór, to po prostu konieczność.

Główną bohaterką jest owiana złą sławą Galadriel – czyżby mocna inspiracja twórczością Tolkiena? Być może. Jednak zdecydowanie to imię zupełnie do niej nie pasuje! Być może jej matka, która widzi w niej istne dobro, nadała jej to imię specjalnie, aby każdemu na myśl przychodziła piękna, złotowłosa elfka o dobrym sercu. Problem w tym, że nasza bohaterka bardziej przypomina tę złą Galadrielę… (pamiętacie tę scenę z Frodem, prawda?). Typowa złośliwa zołza. Samowystarczalna. Stroniąca od innych uczniów. Poznajemy ją w momencie, w którym podejmuje decyzję, że jeden z nich musi zginąć. No sympatyczna, nie ma co. Ale… da się ją lubić. Nawet bardzo. To dziewczyna z charakterem, a tylko takie mają szanse przetrwać w Scholomance. Cięty język, pewność siebie, duma – to w niej lubię.

Choć chwilami zdecydowanie brakowało mi tutaj takiego jednego punktu, do którego zmierzałaby akcja, to z pewnością można stwierdzić, że jest to mocne i konkretne wprowadzenie do nowego cyklu – zwłaszcza, że zakończenie zdecydowanie daje do myślenia i zachęca do sięgnięcia po kontynuację losów Galadriel. Zdecydowanie dominują tutaj wszelakie opisy – miejsc, bohaterów, cała historia Scholomance, zasad tam panujących, istnienia sabatów czy kowenów… To takie naprawdę bardzo rozległe zaprezentowanie tego świata, w którym bohaterowie mierzą się z różnymi stworami, demonami i ze sobą nawzajem. A wszystko oczywiście poznajemy dzięki głównej bohaterce – bo to ona wprowadza nas do swojego świata.

Nie da się odmówić tej książce oryginalności. Owszem, może sam motyw szkoły magii wydaje się być dosyć powtarzalny, ale zdecydowanie nie w wykonaniu Naomi Novik. Ta autorka po raz kolejny przekonała mnie, że potrafi mieć niebanalne pomysły i umiejętnie wciela je w życie. Nie brakuje tutaj akcji i nieprzewidywalności, jestem również przekonana, że w tej historii, a dokładniej w kolejnych tomach, czeka nas jeszcze wiele zaskoczeń. Naprawdę ciekawi mnie, co też pisarka przygotowała dla swoich bohaterów….

Mroczna Wiedza to naprawdę przyjemna fantastyka w młodzieżowym stylu. Dopracowana i szczegółowa, z hardą bohaterką na czele. Z przyjemnością zagłębiłam się w ten świat magii i czekam na zgłębianie jego kolejnych tajemnic! Zwłaszcza, że przepadam za tym typem postaci, w jaki wpisuje się Galadriel.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy. 


Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...