" Co się skrywa między nami?" - John Marrs

 Data wydania: 23.03.2021
Tytuł oryginału: What Lies Between Us
Tłumacz: Ewa Kleszcz
ISBN: 978-83-805-3869-6
Wymiary: 145 x 205 mm
Strony: 400
Cena: 42,90Książka Co się skrywa między nami to powieść, którą nawet ciężko jest mi opisać. Nie dlatego, że nie mam pojęcia o czym była – ale dlatego, że jest w niej tak wiele skomplikowanych relacji międzyludzkich i tak wiele zaskakujących zwrotów akcji, że nie sposób wyjawić zbyt wiele, aby uniknąć znienawidzonych przez wszystkich spoilerów. Jedno jest pewne – to mocny i mroczny thriller, w trakcie lektury którego niczego nie można być pewnym.

Rozgrywające się wydarzenia poznajemy z dwóch perspektyw. Pierwsza z nich należy do Maggie, starszej kobiety, która całe życie chciała chronić swoją jedyną córkę, Ninę. Druga perspektywa, jak zapewne się domyślacie, należy właśnie do Niny – kobiety w okolicach czterdziestki, która wierzy, że zemsta jest słodka, ale aby się nią cieszyć, musi zachowywać ogromną ostrożność. Każda z tych kobiet usilnie broni swoich racji, wychodzi z założenia, że doskonale wie, co jest najlepsze dla drugiej. To niesamowicie skomplikowana relacja – z jednej strony pełna miłości, z drugiej niepowtarzalnie toksyczna i szkodliwa. I to właśnie ta relacja, którą mamy okazję śledzić nie tylko obecnie, ale również dzięki retrospekcjom, jest tutaj ogromnie ważna i ma wpływ na wszystkie wydarzenia.

Choć mamy okazję doskonale poznać myśli każdej z bohaterek, to tak naprawdę chwilami ciężko zdecydować, która z nich znalazła się w gorszej sytuacji. Która zasłużyła na swój los, czy zemsta faktycznie jest tutaj odpowiednim podejściem, czy ingerencja w życie dziecka nie ma granic, czy tak naprawdę nadal należy żyć przeszłością, która całkowicie zatruła umysły i serca Maggie oraz Niny… Jest tutaj mnóstwo pytań, a niektóre tak naprawdę pozostają bez odpowiedzi. Która z kobiet miała rację? Której poczynania były bardziej odpowiednie, której mniej? Czy to wszystko nadal mieści się w definicji troski? Bardzo trudna i skomplikowana opowieść, w której na jaw stopniowo wychodzą nowe fakty…

A te nowe fakty całkowicie zmieniają chwilami nasze spojrzenie na sprawę. Niesamowicie zaskakujące, chwilami brutalne i pełne przemocy, wręcz trudne do wyobrażenia. A jednak – historia jest bardzo spójna i wciągająca, ma doskonały klimat, a te wszystkie tajemnice wychodzące na jaw zdecydowanie podsycają atmosferę i sprawiają, że nie sposób oderwać się od lektury. Chwilami pojawiają się momenty wytchnienia, ale to typowa cisza przed burzą. Tuż po tym autor zrzuca na nas istny grad i burzę z piorunami. Dlatego z pewnością nie będziecie tutaj narzekać ani na tempo akcji ani na nudę. Po prostu nie ma takiej możliwości.


John Marrs doskonale poradził sobie z kreacją głównych postaci, a co najważniejsze – dał im silne fundamenty, z których wywodzi się ich działanie w danej sytuacji. Retrospekcje z przeszłości są tutaj bardzo istotne i stanowią znaczną część całej historii, bowiem to właśnie dzięki nim odkrywamy kolejne sekrety i jesteśmy w stanie zrozumieć, co kierowało i wciąż kieruje bohaterkami. Do tego wszystkiego dochodzi to uczucie dziwacznej i skomplikowanej relacji między nimi – ale to już sami musicie przeczytać, aby całkowicie tego doświadczyć i zrozumieć, co mam na myśli pisząc „dziwaczna”. Styl autora również nie pozostawia wiele do życzenia.

Jestem naprawdę ogromnie zaskoczona tą powieścią – oczywiście w bardzo pozytywnym sensie. Nie spodziewałam się tak mrocznego i porywającego thrillera, a otrzymałam coś, co naprawdę było znakomite. Myślę, że niejednego czytelnika ta opowieść po prostu wbije w fotel. Świetne zagrywki, doskonała fabuła, mocna warstwa psychologiczna – charakteryzując się takimi aspektami książka Johna Marrsa zdecydowanie zasługuje na miano doskonałego thrillera.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...