"Oblicza śmierci" - Grzegorz Kapla

 Data wydania: 05.05.2021
ISBN: 978-83-666-4478-6
Wymiary: 135 x 205 mm
Strony: 368
Cena: 39,90Choć na pozór nieprzyjemny, temat śmierci jest czymś, co od dawna fascynuje ludzi. Jako nieodzowny element ludzkiej egzystencji, jest ona czymś, z czym ludzie od wieków musieli nauczyć się sobie radzić – i to nie tylko z tym, co zrobić ze zmarłą osobą, ale też jak psychicznie uporać się z jej stratą. Na świecie istnieje tak wiele różnych wierzeń na temat kultury śmierci, mitów, legend i wierzeń, że śmiało możemy stwierdzić, iż już od zarania dziejów ludzkość przykładała do niej ogromne znaczenie. A jeżeli jesteście ciekawi, jak to wygląda w różnych zakątkach świata to powinniście podobnie jak ja sięgnąć po nowość z literatury faktu, jaką są Oblicza śmierci, które zamówiłam z księgarni Tania Książka.

Grzegorz Kapla, dziennikarz i podróżnik, już na wstępie zaznacza, że nie jest to opracowanie naukowe i jak należy podejść do owej lektury. Zabiera nas w niesamowitą podróż dookoła świata, gdzie mamy okazję odkryć sekrety wierzeń różnych ludów, związanych oczywiście ze śmiercią. Sama książka powstała w oparciu nie tylko o szeroką bibliografię, bowiem autor wiele z opisywanych miejsc odwiedził, aby na własne oczy zobaczyć pewne rytuały lub też dotrzeć do źródła danej wiedzy. Czyta się to niesamowicie przyjemnie – lekkość pióra robi swoje, ale nie należy pozostać obojętnym również na to, że autor doskonale wyważył ilość faktów i ciekawostek. Jego książka fascynuje, daje nam dosyć mocny obraz konkretnych wierzeń, a mimo to zachęca również do dalszego zgłębiania wiedzy w tej dziedzinie.

Nie sposób wymienić tutaj wszystkie miejsca, do których możemy się udać dzięki książce Kapli, ale jedno jest pewne – panuje tutaj ogromna różnorodność i jestem przekonana, że o wielu wierzeniach do tej pory nie słyszeliście! Chwilami obrzędy i rytuały związane z ceremonią śmierci czy umierania były naprawdę zaskakujące, przerażające lub… odrażające. Aż strach pomyśleć, w co niegdyś wierzyli ludzie i jak skłonni byli się temu poddawać. Wielokrotnie autor udowadnia nam, jak mocno byli oddani swoim przekonaniom i wierze w życie pozagrobowe, ale najbardziej niesamowite wciąż pozostaje to, jak różnorodne są te wszystkie wyznania i cała otoczka związana ze śmiercią, tym, co spotyka człowieka po niej i jak radzą z nią sobie najbliżsi zmarłego.

Jak już wyżej wspomniałam – całość jest napisana bardzo przyjemnym językiem, toteż książkę czyta się naprawdę doskonale. Jest pełna ciekawostek i z pewnością można ją uznać za dobre źródło wiedzy związanej z poruszaną tutaj tematyką – choć nie jest to typowo naukowe opracowanie. Jednak reportaże czasami uczą człowieka znacznie więcej, a przede wszystkim potrafią przekazać wiedzę w taki sposób, że sama ona wchodzi do głowy i z łatwością zapamiętuje się to, co najważniejsze. Autor potrafi opisać wszystko w naprawdę barwny sposób – choć niektórzy mogliby uznać, że śmierć ma tylko jedną barwę – czarną. Nic bardziej mylnego! Z tej książki dowiecie się, że gdzieniegdzie bywa ona naprawdę wielokolorowa i nawet chwilami radosna!


Choć miałam pewne obawy, gdy po sięgałam po tę książkę, to jednak jestem w pełni usatysfakcjonowana tą lekturą. Sama zapowiedź niesamowicie podsyciła moją ciekawość, ale bałam się, że być może otrzymam coś mało konkretnego i rzetelnego. Ależ bym się pomyliła! Dzieło Grzegorza Kapli naprawdę doskonale wpasowało się w moje gusta czytelnicze.Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...