"Nie wiesz, kim jesteś" - Tim Weaver

 


Data wydania: 05.05.2021
Tytuł oryginału: Broken Heart
Tłumacz: Łukasz Praski
ISBN:  978-83-8215-403-0
Wymiary: 125 x 195 mm
Strony: 544
Cena: 39,90
Cykl: David Raker #7


Kolejna powieść Tima Weaver to istna zagadka. David Raker, śledczy, który specjalizuje się w wyjaśnianiu spraw niesamowicie skomplikowanych, otrzymuje prośbę, a tym samym zlecenie odnalezienia zaginionej aktorki. Kobieta przepadła bez śladu – zatrzymała się w urokliwym punkcie widokowym na wybrzeżu i porzuciła samochód. Zostawiła w nim wszystkie rzeczy osobiste, a o niej nikt już nie usłyszał, nikt nie widział, żeby opuszczała punkt… Dlaczego jednak na pozór spełniona i szczęśliwa kobieta chciała zapomnieć o swoim dotychczasowym życiu?

Im głębiej Raker wchodzi w tę sprawę, tym więcej tajemnic wychodzi na jaw. Sprawa ma nieco hollywoodzki klimat – aby odkryć sekret zniknięcia Lyndy Korin, śledczy musi bliżej przyjrzeć się jej życiu osobistemu i karierze. W ten oto sposób odkrywamy kolejne potencjalne motywy, zbieramy tropy, zastanawiamy się nad tym, co może mieć znaczenie w sprawie. Otrzymujemy nawet pewien obraz drogi rozwoju i kariery Korin, niejednokrotnie pełen niedopowiedzeń i sekretów. Zapoznajemy się z filmami, w których grała, z reżyserami, z niewyjaśnionymi aspektami zaginionych taśm. Sekrety się piętrzą i nic tutaj nie jest oczywiste.


Weaver po raz kolejny przekonuje czytelniku, że potrafi doskonale snuć intrygi, genialnie operować rozwojem wydarzeń, namnażać tajemnice i budować napięcie. Choć mogłoby się wydawać, że nie dzieje się tutaj za wiele, bowiem po prostu krok za krokiem śledzimy poczynania Rakera, to tak naprawdę nigdy nie wiadomo, w jakie szambo za chwilę wdepnie. Być może sprawa zaginięcia Korin skrywa w sobie coś znacznie więcej… być może samo to, że ktoś się nią zainteresował jest wszystkim nie na rękę, a to może sprawić, że kolejnym celem stanie się sam Raker.

Weaver bardzo mocno postawił tutaj na stopniowe odkrywanie kolejnych faktów z życia zaginionej. Zrobił to w bardzo umiejętny sposób, wciąż utrzymując czytelnika w napięciu, stale pobudzając jego ciekawość. Nie brakuje tutaj zaskakujących zwrotów akcji i zdecydowanie nie można sobie pozwolić na odbieganie myślami zbyt daleko – możecie stracić wątek, a naprawdę nie warto, bowiem to naprawdę bardzo dobra mieszanka kryminału i thrillera, z tym wspomnianym już przeze mnie hollywoodzkim klimatem, na który składają się wpisy z forów internetowych, oglądanie taśm i filmów, analiza kariery aktorskiej Korin.

Nie da się ukryć, że autor dba o to, aby jego powieści były naprawdę dopracowane i szczegółowe. Widać, że poświęca sporo czasu na to, aby intryga była odpowiednio ciekawa, aby czytelnik nie tracił zainteresowania rozwojem wydarzeń. Tworzy bohaterów z krwi i kości, stopniowo ujawniające drzemiące w nich sekrety i tajemnice. W tym przypadku znakomicie poznajemy nawet tę osobę, której w sumie fizycznie tutaj nie ma – czyli samą zaginioną. A David Raker jest naprawdę dobry w tym, co robi. Potrafi spojrzeć na sprawę z różnych perspektyw, posiada analityczny umysł, łączy fakty, dociera do wielu miejscu, do których innym prawdopodobnie nawet nie chciałoby się zajrzeć.

Książki Tima Weavera to naprawdę satysfakcjonujące i dobre lektury. Nie wiesz, kim jesteś to opowieść pełna sekretów, nieoczywistych rozwiązań i zaskakujących zwrotów akcji. Prowadzone śledztwo jest nieprzewidywalne i bardzo dobrze poprowadzone, a co więcej, główny bohater tego cyklu to naprawdę porządny facet, mający pasję i zapał do swojej roboty. Odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu. Świetny styl, dopracowanie, intrygująca fabuła – tego tutaj nie brakuje.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...