"Sekretne życie kotów" - Kruszewicz Andrzej G., Czujkowska Agnieszka

 Data wydania: 01.06.2021
ISBN: 978-83-818-8285-9
Wymiary: 150 x 215 mm
Strony: 272
Cena: 44,90
Podobno ludzie dzielą się na dwa typy: miłośników kotów i tych, którzy nie mają racji (ewentualnie w innej wersji na osoby poszkodowane przez los). Jednak powiedzenie to chyba wymyślili właśnie Ci pierwsi, typowi kociarze, którym do głowy nawet nie przyjdzie, że tych kochanych futerek można nie lubić. Trzeba jednak przyznać, że na przyjaźń kota trzeba sobie zasłużyć. Z psami zawsze idzie łatwiej – są dużo bardziej ufne i przyjacielskie, otwarte do ludzi i innych istot. Koty? Niespecjalnie. Ale właśnie to jedna z tych cech, które kociarze również w nich cenią.

Sekretne życie kotów to książka, która odkrywa przed nami tajemnice kociego świata, aczkolwiek nie skupia się tylko na domowych mruczkach, ale także na ich większych, dzikich kuzynach. Opisania tego tematu podjęli się dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego oraz lekarka weterynarii, czyli osoby, które na co dzień obcują i mają szansę obserwować te piękne i tajemnicze istoty (choć ta dostojność wydaje się gdzieś znikać, gdy da się im karton… tak, tyczy się to nawet lwów i tygrysów, kot to kot). A ja, jako typowa kociara, nie mogłam sobie odpuścić takiej lektury!

Choć wydawało mi się, że w tym temacie nic mnie już nie zaskoczy, to nie ukrywam, że znalazłam tutaj kilka perełek i ciekawostek, o których do tej pory nie wiedziałam. Pierwsza część książki, objętościowo stanowiąca około jedną trzecią całości, prezentuje typowe tematy związane z kotami domowymi. Nie jest to jednak poradnik na temat tego, jak sobie radzić z kotami. Celem tej książki było scharakteryzowanie ich jako gatunku towarzyszącego człowiekowi, który dał się udomowić na własnych warunkach.

Tak oto możemy poczytać o kocich zmysłach, o ich anatomii, o zachowaniu i cechach charakteru – choć każdy kociarz wie, że co kot to inny charakterek (ja obecnie mam w domu trzy małe czorty i każdy jest inny!)… Jest też co nieco o kociej diecie i już tutaj pojawiło się coś, co mnie zaskoczyło – wiecie, że badano jaki kształt chrupek najbardziej odpowiada naszym domowym futerkom? Choć oczywiście sucha karma to zawsze zły wybór – koty to obligatoryjni mięsożercy, więc nie ma sensu karmić ich fast-foodem! Kolejne dwie trzecie tej publikacji to krótsze lub dłuższe, w zależności od gatunku, opisy kotów dzikich. Lwy, tygrysy, żbiki, oceloty, rysie…


Ta książka to bardzo przyjemne ukazanie kocich sylwetek. Autorzy nie podają suchych faktów w sposób czysto encyklopedyczny, ale dbają o dobry przekaz, o konkretne informacje, aczkolwiek bardziej przekazują je w formie ciekawostek, anegdot, opowieści z życia wziętych (w tym z własnego doświadczenia). Czyli mamy tutaj formę, która chyba najlepiej sprawdza się w przyswajaniu wiedzy. To na pewno coś, co potrafi dać nam już pewien obraz kotów małych i dużych, a także zachęcić do dalszego poznawania ich niesamowitego świata. Potrafi też zaskoczyć, bo w końcu koty to naprawdę istoty niesamowicie tajemnicze i zadziwiające!

Jest to też publikacja przepięknie wydana, bardzo przyjemna dla oka. Mam tuta na myśli nie tylko piękne ilustracje i ozdobniki, ale także odpowiednią konstrukcję, kolejność przekazywania informacji. Śmiało mogę polecić tę książkę wszystkim miłośnikom kotów – na pewno będziecie zadowoleni z dodania jej do swojej kolekcji i myślę, że z pewnością nawet starzy wyjadacze, tacy jak ja, znajdą tutaj trochę ciekawostek, o których do tej pory nie mieli pojęcia. Jest to też jednak całkiem dobra pozycja dla tych, którzy nadal wierzą w kocie stereotypy – być może dzięki niej zmieni się wasze postrzeganie kociego świata. No i właściwie każdy, kto lubi czytać o zwierzakach i poszerzać swoją wiedzę też doskonale się tutaj odnajdzie. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...