"Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli ludzie średniowiecza?" - Jack Hartnell

 


Data wydania: 19.05.2021
Tytuł oryginału: Medieval Bodies: Life and Death in the Middle Ages
Tłumacz: Maciej Miłkowski
ISBN: 978-83-6657-041-2
Wymiary: 135 x 205 mm
Strony: 376
Cena: 42,90


Choć średniowiecze uważa się za ciemne wieki, to mimo wszystko wciąż są to jedne z ciekawszych dziejów w historii ludzkości i wiele osób uważa go za niesamowicie ciekawy do zgłębiania. Być może nawet zauważyliście, że rynek wydawniczy ostatnio obfituje w książki, które opisują życie w tamtych czasach, wierzenia i zabobony czy też dawniejsze postrzeganie świata, zwierząt, a teraz również ludzkiego ciała. Jack Hartnell zabiera nas również do tego niezaprzeczalnie ciekawego okresu, aby pokazać nam, jaką wiedzę na temat swojego ciała posiadali ludzie średniowiecza. A to wszystko w książce o jakże doskonałym tytule Jeździec bez głowy zamówionym w księgarni TaniaKsiążka.

Od razu widzimy, że Hartnell miał tutaj konkretny zamysł i plan na przekazanie ogromu wiedzy. Każdy rozdział poświęcił odpowiedniej części ciała, poczynając od głowy, kończąc na stopach. Poruszona zostaje kwestia zmysłów, skóry, kości, serca, krwi, dłoni, brzucha i genitaliów – widzicie więc, że to dosyć obszerna pozycja, która faktycznie ma nam uzmysłowić, co niegdyś sądzono o ludzkim ciele, ale i nie tylko. Tak naprawdę autor nie skupia się jedynie na zagadnieniach czysto medycznych, bowiem jego wywód obejmuje coś znacznie więcej – oto różnego rodzaju ciekawostki z życia codziennego, związane z zabobonami i wierzeniami, a nawet z techniką, nauką i kulturą.

Wiadomym jest, że większość prezentowanych tutaj faktów będzie dla nas czystą abstrakcją i absurdem, jednakże dla ludzi żyjących w średniowieczu to wszystko miało naprawdę solidne podstawy. Autor dokładnie opisuje skąd się brały wszelkie przekonania czy teorie naukowe, a my musimy pamiętać o tym, że wtedy ani lekarze, ani naukowcy, nie mieli takich możliwości, jakie są dzisiaj. Metoda prób i błędów, filozoficzne rozważania nad naturą człowieka, wpływ Kościoła i religii, niesamowita kreatywność – to wszystko doprowadzało do stworzenia pewnych hipotez, które oczywiście stopniowo były weryfikowane z upływem czasu.

Jack Hartnell posługuje się bardzo przyjemnym językiem, zatem przekazywanie wiedzy w tak przystępnym stylu jest zdecydowanie zaletą tej publikacji. To właśnie w taki sposób powinno się uczyć w szkole historii – książka daje piękny obraz czasów średniowiecza, skupiając się nie tylko na aspekcie medycznym, ale jak już wyżej wspomniałam, na wielu innych. Oczywiście czym innym jest kwestia konfliktów zbrojnych, choć to również można w odpowiedni sposób zobrazować, ale sama wiedza na temat życia w średniowieczu powinna być prezentowana właśnie w tak przyjemny sposób, podobnie jak chociażby w książce Mai Iwaszkiewicz, Świnia na sądzie ostatecznym. Ogrom wiedzy i ciekawostek, o których w szkole się nie słyszy.


Oto kolejna książka z serii Zrozum, która wypada naprawdę znakomicie. To jedna z lepszych serii popularno-naukowych, które zagościły na mojej półce. To istna gratka dla fanów tego typu literatury, nawet jeżeli nie jesteście typowymi fanatykami historii. To również niesamowicie fascynujące rozwiązanie dla nauczycieli czy rodziców, którzy chcieliby zachęcić swoich wychowanków do zgłębiania wiedzy z różnych dziedzin – w tym przypadku mają szansę odkryć pełen ciekawostek świat średniowiecza. Świetnie napisana książka, wspaniała forma, ogrom wiedzy i zapadających w pamięć interesujących faktów. Polecam!Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...