"Diament śmierci" - Matthew Hart

 


Data wydania: 10.08.2021
Tytuł oryginału: The Russian Pink
Tłumacz: Jan Pyka
ISBN: 978-83-8188-316-0
Wymiary: 135 x 215 mm
Strony: 280
Cena: 34,90


Podobno bogactwo potrafi całkowicie odmienić człowieka… Hart Matthew w swojej debiutanckiej powieści, Diament śmierci, już na pierwszych stronach pokazał, że faktycznie człowiek, przed którym stoi obietnica ogromnego zysku, potrafi być skłonny do popełnienia okropnych czynów. Jednak to nie ten człowiek staje się głównym bohaterem opowiadanej w tej powieści historii… Jest nim federalny agent Departamentu Skarbu USA, Alex Turner, który zostaje wplątany w sieć intryg związanych z tajemniczym, ogromnym diamentem o wyjątkowej, niespotykanej barwie.

Hart stworzył iście sensacyjną powieść, w której mamy do czynienia z oszustami, handlarzami diamentów, nielegalnymi przemytami i agentami specjalnymi. Jest tutaj mnóstwo akcji, pościgów, chwil pełnych grozy i napięcia – im bardziej Tuner wchodzi w sprawie Rosyjskiego Różu, czyli tytułowego diamentu, tym większe niebezpieczeństwo sprowadza na siebie i swoją rodzinę. Wielu osobom nie podoba się fakt, że tak mocno interesuje się tym skarbem, więc postanawiają zrobić wszystko, aby go uciszyć.

Książkę czyta się naprawdę w szybkim tempie, nie tylko ze względu na wciągającą fabułę, ale również lekkie pióro autora. Chociaż jest to debiut Matthew Harta, to trzeba przyznać, że naprawdę zadbał on o to, aby wszystko było w tej historii dopracowane. Jest odpowiednie tempo, są zwroty akcji, ciekawa fabuła, dobrze wykreowani bohaterowie i naprawdę niezły klimat – z jednej strony typowo sensacyjny, z drugiej wiąże się jakby z obcowaniem w wyższych sferach, no bo gdzie indziej możecie spotkać drogocenne i niepowtarzalne diamenty?

Z pewnością jest w tej powieści coś hollywoodzkiego – to byłby naprawdę niezły materiał na porządny film sensacyjny i właściwie odbiera się go nieco podobnie. Barwne opisy umożliwiają dokładne wyobrażenie sobie wszystkich miejsc, w których rozgrywa się akcja, poczucie tej wyjątkowej atmosfery… A może to kwestia tego, że gatunek jakim jest sensacja, ma zawsze podobny wydźwięk i wywołuje podobne emocje? Ma jakby zawsz pewne powtarzalne cechy, które muszą się w nim znaleźć i być może człowiek już podświadomie czuje to, co powinien… A może to jednak naprawdę dobry warsztat autora? Kto wie.

Nie da się ukryć, że fabuła jest tutaj dość mocno zawikłana, dlatego nie polecam podczas lektury odbiegania myślami gdzieś daleko. Warto jednak znaleźć zaciszne miejsce i całkowicie zagłębić się w oferowaną przez autora historię. Czy łatwo się w niej zagubić? Jeżeli nie będziecie myśleć o niebieskich migdałach to nie. Z pewnością doskonale będziecie wiedzieć, co z czego wynika i dokąd zmierzamy, choć oczywiście nutka tajemnicy pozostanie nutką tajemnicy. Niektórych może jedynie zmęczyć mnogość bohaterów, ale mimo wszystko też można sobie z tym poradzić.

Jeżeli lubicie dobre powieści sensacyjne, w których nie brakuje akcji, to z pewnością powinniście sięgnąć po debiutancką powieść Harta. Na pewno nie będziecie się przy niej nudzić, a wytworzona tutaj atmosfera na pewno da wam się we znaki.

 Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...