"Powiernik mieczy" - Kel Kade

 


Data wydania: 11.06.2021
Tytuł oryginału: Free the Darkness
Tłumacz: Piotr Kucharski
ISBN: 978-83-7964-645-6
Wymiary: 140 x 210 mm
Strony: 529
Cena: 54,90Poznajcie Rezkina, wojownika wychowanego w odosobnieniu, w północnych ostępach królestwa Ashai. Jedynym, co zawsze znał była Forteca oraz Mistrzowie i Adwersarze, których uczyli go konkretnych reguł i życia w zgodzie z Zasadami. Jego życie ulega obrotowi o 180 stopni, gdy wszystkich swoich towarzyszy odnajduje martwych na dziedzińcu Fortecy. Wie, że ostał się tylko jeden człowiek, który zdołał zbiec, więc Rezkin rusza jego tropem, aby poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania… Po drodze będzie jednak musiał spróbować odnaleźć się w prawdziwym świecie, co będzie dla niego nie lada wyzwaniem.

Zdecydowanie można śmiało stwierdzić, że w książce tej pojawia się wątek drogi. Oto samotny wojownik przemierza królestwo celem odnalezienia zbiega i zrozumienia, co wydarzyło się w Fortecy. Po drodze poznaje zupełnie inny świat, innych ludzi, co sprawia, że przeżywa coś w stylu szoku kulturowego. Nie wszyscy ludzie żyją w zgodzie z takimi Zasadami, jak on, co więcej, główny bohater nie za wiele wie o relacjach międzyludzkich, co jest doskonale widoczne przede wszystkim w jego kontaktach z kobietami. Jest jak dziecko we mgle, ale nie można się dziwić takiemu zachowaniu, ponieważ przez całe 19 lat nie miał pojęcia o takim życiu i o budowaniu relacji z innymi ludźmi niż Mistrzowie.


Autorce naprawdę dobrze wykreował jego postać. Tajemniczy, odważny, honorowy, pewny siebie i swoich umiejętności, a jednak nieco wycofany. Zdecydowanie nie jest to człowiek okazujący emocje, nie wybucha entuzjazmem, zachowuje pokerową twarz i twardo stąpa po ziemi. Naprawdę genialnie zaprezentowała to, że Rezkin nie ma pojęcia, jak wygląda przyjaźń z drugim człowiekiem, a co dopiero związek z kobietą i małżeństwo. Co więcej, mało wiemy o jego przeszłości i pochodzeniu, podobnie jak on sam… Choć chwilami zastanawiałam się nad tym, czy może przypadkiem to nie jest tak, że bohater doskonale zna swoją przeszłość, a po prostu doskonale ją ukrywa, bo ma taki przykaz.

Na jego drodze pojawia się wielu bohaterów, mniej lub bardziej wyrazistych, podobnie jak i przygód. Jedne są nieco ciekawsze, inne nieco mniej, ale na pewno nie można tutaj narzekać na brak akcji. Pojedynki, turnieje, informacja o zamieszkach i podburzaniu władzy króla, tajemniczy Król Złodziei chcący podporządkować sobie całą gildię… Jest tego wszystkiego sporo, choć chwilami odnosiłam wrażenie, że autorka nie wie, dokąd tak naprawdę to wszystko zmierza. Nie widziałam jakby konkretnego celu w tej podróży, choć niby wiedziałam, że chcemy odkryć, co stoi za śmiercią wszystkich mieszkańców Fortecy. Po drodze pojawiło się jednak sporo nowych wątków.

Niestety niesamowicie irytujący był fakt, że Rezkin stał się tutaj niemal chodzącym ideałem, do którego wzdychają wszystkie kobiety, które spotyka na swojej drodze. Rozumiem, dobrze zbudowany i przystojny wojownik, skrywający sekrety, nieco wycofany – dobrze wiemy, że kobiety coś takiego kręci, aczkolwiek Kel Kade sprowadziła je do roli głupiutkich niewiast, które potrafią tylko zabiegać o względy potencjalnego partnera. Ja jednak lubię silne postaci kobiece, a nie takie naiwne dziewuszki, które nic więcej sobą nie reprezentują. Może chwilami miały przebłyski czegoś więcej, chęci przygody czy nawet nauczenia się samoobrony, ale to były tylko przebłyski.

Wydaje mi się, że ten tom to przede wszystkim mocne wprowadzenie do całej serii, odpowiednie zaprezentowanie sylwetki głównego bohatera oraz świata, w którym rozgrywają się wydarzenia. Kel Kade w dość rozbudowany sposób prezentuje nam to wszystko, posługuje się dobrym językiem, opisy są konkretne i rozległe, a dialogi wypadają nawet naturalnie. Choć nie była to historia, która urzekłaby mnie tak wyjątkowo mocno, to mimo wszystko było w niej coś przyciągającego i z chęcią poznam dalsze losy Rezkina, aby przekonać się, czy Kade skierowała to wszystko w dobrą stronę.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...