"Wokół zbrodni" - Mariola Kłodawska

 


Data wydania: 15.09.2021
ISBN: 978-83-819-5646-8
Wymiary: 135 x 205 mm
Strony: 360
Cena: 44,90

Nie byłabym sobą, gdybym nie zaczęła tej opinii innymi słowami niż: Mariolu, serdecznie Ci gratuluję! To naprawdę piękne, móc obserwować jak Twoi znajomi, których poznałaś dzięki całej książkowej blogosferze, wydają swoje dzieła. Oto przed Wami istna gratka dla wszystkich fanów mrocznych, realistycznych historii. Wokół zbrodni to nowość wydawnicza, którą zamówiłam z księgarni Tania Książka, a zarazem debiut Marioli Kłodawskiej, która niegdyś nagrywała recenzje książek na kanale YouTube Przekartkowane, a obecnie opowiada o makabrycznych zbrodniach na kanale Kartoteka.

Jestem człowiekiem, który totalnie uwielbia czytać makabryczne historie – nie mówię tutaj tylko o mocnych horrorach czy thrillerach, ale o tych opowieściach z życia wziętych, o mordercach, psychopatach i zbrodniarzach, a jest tego ogrom – niestety. Zło istnieje od zarania dziejów i choć od tego samego czasu z nim walczymy, próbujemy zrozumieć, przeprowadzane są resocjalizacje i wydawać by się mogło, że przecież sama świadomość kary za popełnioną zbrodnię jest wystarczającym motywatorem do tego, aby jej nie popełniać, to praktycznie codziennie słyszy się o czymś, co chwilami mrozi krew w żyłach…

W owej książce przeczytacie zaledwie kilka historii, ale za to doskonale zaprezentowanych. Autorka zrobiła naprawdę niesamowity research, którego poparciem jest szeroka bibliografia znajdująca się na końcu książki. Opracowania, książki, artykuły – a wiem również doskonale, że Mariola podobnie jak ja przepada za tematyką zbrodni, więc na pewno czerpała też wiedzę z filmów czy seriali dokumentalnych i innych tego typu rzeczy. To książka napisana przez kobietę z pasją, która naprawdę przykłada się do tego, co robi – to widać. Nawet na sam koniec wyjaśnia, czym kierowała się w trakcie pisania i jak segregowała fakty oraz zdobyte informacje – bo wiecie, grzebanie w morderstwach sprzed lat nie jest takie proste.

Wiele osób może zainteresować fakt, że znajduje się tutaj porządnie opisana historia Sylvii Likens, szesnastolatki, nad którą znęcała się Gertrude Baniszewski oraz gromadka jej dzieci i ich przyjaciół. To właśnie ta historia posłużyła za inspirację Jackowi Ketchumowi do napisania powieści Dziewczyna z sąsiedztwa. Niesamowicie brutalna opowieść, chwilami wręcz absurdalna i nie do uwierzenia – a jednak wydarzyła się naprawdę. Inna historia skupia się na Estibaliz Carranzie, która mordowała swoich partnerów, a następnie ćwiartowała ich zwłoki, zalewała betonem i trzymała w piwnicy. Pojawia się też kwestia zaginięcia Ann Gotlib czy historia Jenelle Porter.

To opracowanie jest naprawdę jednym z lepszych i bardziej rzetelnych, z jakimi miałam do czynienia. Zaprezentowane historie zostały być może subiektywnie wybrane przez autorkę, jako próba zrozumienia, co kieruje oprawcami oraz chęć pokazania, jak istotne jest przeprowadzenie odpowiedniego śledztwa policyjnego (co również bywa chwilami niesamowicie skomplikowane). Jestem pełna podziwu dla Marioli, która naprawdę wykonała kawał dobrej roboty w opisaniu tych spraw, bardzo rozlegle, dokładnie i szczegółowo – to jest coś, co zawsze mnie urzeka. Czyta się to naprawdę doskonale.

Jeżeli jesteście fanami kryminalnych opowieści i interesujecie się motywem true crime, to jest to dla Was pozycja obowiązkowa. Jestem przekonana, że będziecie w pełni usatysfakcjonowani tym, co tutaj znajdziecie.Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...