"Mózg incognito. Wojna domowa w Twojej głowie" - David Eagleman

 


Data wydania: 03.08.2021
Tytuł oryginału:  Incognito. The Secret Lives of the Brain
Tłumacz: Julita Mastalerz
ISBN: 978-83-820-2294-0
Wymiary: 145 x 205 mm
Strony: 344
Cena: 44,90Ludzki mózg to najwspanialsza maszyneria, jaka kiedykolwiek istniała. To naprawdę niesamowite, jak wiele aspektów jego działania potrafi nas zadziwiać i jak wiele sekretów jeszcze skrywa. David Eagleman, amerykański neurobiolog, zabiera nas w niesamowitą podróż po obszarach naszego mózgu, poczynając właśnie od zaprezentowania wielu ciekawostek na jego temat, tych zapierających dech w piersi informacji o sposobie jego działania. Układ nerwowy, z tym swoim głównym centrum dowodzenia, to naprawdę niepowtarzalne zjawisko do obserwacji i prowadzenia analiz. Aż zazdroszczę tym wszystkim neurobiologom!

Książka została podzielona na siedem części, gdzie każda kolejna jest w pewien sposób powiązana z poprzednią. To taka bardzo logiczna konstrukcja, gdzie jedno wynika z drugiego, a autor stopniowo wprowadza nas w sekrety działania mózgu. W piękny sposób prezentuje działania biologów i psychologów, których wspólnym celem jest zrozumienie pewnych ludzkich zachowań oraz pracy mózgu samej w sobie. Opisuje chociażby pracę naszych zmysłów i to, jak pięknie potrafimy się dać nabrać… jak nasze własne ciało potrafi nas oszukać. A wydawałoby się, że to my sprawujemy kontrolę, prawda? A chwilami jednak można odnieść wrażenie, że mózg, choć jest integralną częścią nas, stanowi jakby zupełnie odrębne centrum dowodzenia i żyje własnym życiem.

Eagleman w bardzo ciekawy sposób pokazał różne obszary mózgu jako współzawodników. Z takim zaprezentowaniem jego działania się jeszcze do tej pory nie spotkałam, aczkolwiek jednym z ciekawszych i najbardziej przemawiających do mnie aspektów tej książki, była kwestia związana z popełnianiem zbrodni czy odpowiedzialnością za nie. To naprawdę niesamowite, że chwilami po prostu coś się „przestawi” w mózgu, a człowiek całkowicie zmieni swoje zachowanie. Eagleman podaje naprawdę ciekawe i zadziwiające przykłady na to, jak ludzie przestawiali poznawać swoich bliskich, bo nagle okazywało się, że mają guza w mózgu lub posiadają pewną mutację genetyczną, która w pewnym momencie życia zaczyna dawać o sobie znać.

Poruszył właśnie kwestię tego, jak sprawa się ma z popełnianiem zbrodni i czy chwilami morderca może liczyć na uniewinnienie, gdy okaże się, że tak naprawdę nie kontrolował swojego zachowania, a wszystko wynika z nieprawidłowości pracy mózgu. Czy można zatem porzucić kwestię odpowiedzialności prawnej? Oto ponownie pojawia się motyw tego, że mózg chwilami robi z nami co mu się żyw nie podoba. Bo czy w pełni świadomy człowiek, mający kontrolę nad swoim ciałem i myślami, zrobiłby coś takiego? Co zatem doprowadziło do napadu szału i uśmiercenia kogokolwiek? To przykre, ale okazuje się, że chwilami tak naprawdę niewiele od nas zależy. Że wcale nie mamy takiej kontroli nad własnym życiem, jak mogłoby się wydawać.


David Eagleman pisze konkretnie i na temat, choć co ciekawe, nie pojawia się tutaj zbyt wiele specjalistycznego słownictwa. Nie ukrywam, że było to dla mnie w pewien sposób zaskakujące, bowiem napisał on naprawdę znakomitą książkę na temat mózgu i jego funkcjonowania, rzetelną i pełną informacji, a jednak udało mu się uniknąć takiego stricte naukowego żargonu. Jego styl jest naprawdę niesamowicie przystępny, tę pozycję czyta się doskonale i mamy świadomość, że facet naprawdę zna się na rzeczy i wie, o czym pisze. To obszerne źródło niesamowitych informacji, opisanych w bardzo przyjazny, wciągający i ciekawy sposób.

Zdecydowanie jest to jedna z najprzyjemniejszych i konkretnych, a także zaskakujących, książek na temat mózgu, jakie miałam okazję czytać. Totalnie uwielbiam tę tematykę i cieszę się, że są takie publikacje, które potrafią mnie zadziwić. To było naprawdę bardzo dobre, a co najważniejsze – oparte na niesamowicie rzetelnej i obfitej bibliografii naukowej. Doskonała lektura dla wszystkich fanów neurobiologii!

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...