"Pozłacany wąż" - Danielle L. Jensen

 


Data wydania: 15.09.2021
Tytuł oryginału: Gilded Serpent
Tłumacz: Anna Studniarek-Więch
ISBN: 978-83-661-7394-1
Wymiary: 135 x 205 mm
Strony: 700
Cena: 54,90
Cykl: Mroczne Wybrzeża #3


W Mrocznych wybrzeżach poznaliśmy Terianę i Marka, w Mrocznym niebie Lidię i Killiana. Teraz ich drogi zbiegają się w jednej powieści stanowiącej trzeci tom serii. Danielle L. Jensen urzeka czytelników na całym świecie nie tylko genialnie wykreowanym uniwersum (mowa tutaj praktycznie o każdym cyklu, który wychodzi spod jej pióra), ale przede wszystkim ogromem emocji, który towarzyszy nam w trakcie lektury. Nie inaczej jest w przypadku Pozłacanego węża.

Mogłoby się wydawać, że tym razem emocje i relacje pomiędzy bohaterami schodzą na dalszy plan, bowiem wojna wisi w powietrzu i konflikty polityczne biorą górę, ale nie jest to takie oczywiste. Choć nie da się ukryć, że Jensen mocno rozbudowała wątek polityczny i wojenny, to jednak nie zapomniała o emocjach i uczuciach, które tak poruszają odbiorców jej książek. Trzeba jednak zauważyć, że przyjęły one zupełnie inną formę. Panuje tutaj naprawdę poważny, chwilami nawet wyniosły klimat, gdzie po prostu wiemy, że gra toczy się o coś znacznie więcej, że być może trzeba będzie pewne relacje odsunąć na bok, a może nawet z nich zrezygnować w imię wyższego dobra.

Każdy z czwórki bohaterów mierzy się z własnymi rozterkami i problemami. Każdy próbuje jakoś brnąć naprzód, pamiętając o swoich obowiązkach względem innych ludzi, względem kraju, względem armii. Widać po nich wewnętrzne rozdarcie, widać, jaka walka toczy się w nich samych. Jensen tworzy naprawdę dobre i porządne portrety psychologiczne, a sam fakt, że każdy z nich ma tutaj własną narrację i rozdziały napisane z ich punktów widzenia przeplatają się ze sobą, daje nam doskonałą możliwość lepszego zrozumienia ich działań i podejmowanych decyzji.

Książka jest naprawdę pokaźna, jeśli chodzi o objętość. To około 700 stron wyjątkowo mocno rozbudowanej i wielowątkowej historii, dlatego warto zarezerwować sobie na nią sporo czasu oraz spokojne i ciche miejsce. Jensen naprawdę w bardzo szczegółowy sposób snuje swoją opowieść, dba o odpowiednią wizualizację świata, ukazuje całą problematykę i wszystkie wątki z różnych perspektyw, nie zapomina o emocjach i relacjach międzyludzkich, które w tak ciężkim dla całego królestwa okresie są wyjątkowo zachwiane, trudne i skomplikowane. Nikomu nie jest łatwo. Lojalność, troska, oddanie, namiętność, tęsknota, smutek, nadzieja, przyjaźń… To wszystko znajdziecie właśnie w tej historii, idealnie zrównoważone i dopasowane do rozgrywających się w niej wydarzeń.

Bohaterowie zmieniają się na naszych oczach, dojrzewają, konsekwencje ich czynów znajdują odzwierciedlenie w ich sposobie postrzegania świata. Są bardzo autentyczni, niewyidealizowani. Sporo się tutaj dzieje, choć tempo akcji jest raczej umiarkowane. Nie da się jednak ukryć, że pióro Jensen jest tak przyjemne, że przez całą historię brnie się z niesamowitą lekkością – te 700 stron czyta się naprawdę bardzo szybko, bowiem fabuła jest wciągająca i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawy mogą nagle przybrać nieoczekiwany obrót. Zdecydowana gratka dla fanów Jensen oraz mocnych, rozbudowanych historii w klimacie fantasy.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...