"Przeklęte przedmioty" - J.W. Ocker

 Data wydania: 27.10.2021
Tytuł oryginału: Cursed Objects: Strange but True Stories of the World's Most Infamous Items
Tłumacz: Katarzyna Dumińska
ISBN: 978-83-670-1416-8
Wymiary: 140 x 205 mm
Strony: 320
Cena: 42,90


Na pewno każdy z Was słyszał kiedyś o jakimś przedmiocie, który albo przynosi pecha albo generalnie lepiej trzymać się od niego z daleka, bo jest nawiedzony. Niezależnie od tego, czy mieliście z czymś takim do czynienia osobiście, czy może znacie tylko słynną z horrorów lalkę Anabelle, takich rzeczy jest naprawdę sporo, a ich historie od zawsze ciekawiły i fascynowały ludzi. Lubimy to, co zakazane, intryguje i przyciąga nas tajemnica. Dlatego jeżeli chcecie dowiedzieć się co nieco więcej na temat takich dziwów to powinniście sięgnąć po reportaż J.W. Ockera, Przeklęte przedmioty, którą ja zamówiłam akurat z księgarni Tania Książka.

Choć nie jest to może zbyt rozbudowane opracowanie poszczególnych historii, tak daje pewien zaczątek do zgłębiania tematu. Autor bardziej postanowił zaprezentować to wszystko w postaci krótkich opowiastek, które mogą zainteresować odbiorcę i zachęcić do szukania informacji w kolejnych źródłach. Odpowiednio podzielił poszczególne opisy na pewne grupy tematyczne, a poszczególne rozdziały związane z danym przedmiotem przeklętym liczą sobie jedynie kilka stron. Są w nich zawarte podstawowe informacje – szybka geneza i pochodzenie przedmiotu, opowieść o przekleństwie i miejscu, w którym obecnie można go znaleźć.

Możecie tutaj przeczytać o diamencie, który prawdopodobnie stanowił inspirację dla Titanica, a także o pewnym przeklętym pierścieniu, który być może nasunął Tolkienowi pomysł na napisanie Władcy Pierścieni i Hobbita. Jest też opowieść o wspomnianej na początku lalce Anabelle (owszem pojawia się też nazwisko Lorraine’ów), o pechowych mumiach, o wszelkich przedmiotach, które niosły ze sobą śmierć czy zniszczenie. Nie mogło również zabraknąć rozdziału poświęconego grobowcowi Tutenchamona. Jest tutaj tego naprawdę sporo, panuje ogromna różnorodność, a pojawiają się również różne dodatkowe wstawki na temat poruszanych tematów.

Nie ukrywam, że spodziewałam się po tej książce czegoś nieco innego, ale na pewno nie jestem ową lekturą rozczarowana. Myślałam po prostu, że być może autor skupi się na mniejszej ilości przedmiotów, a opisze je w sposób bardziej rozbudowany i rozległy, aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego, że nie zawsze byłoby to możliwe – po prostu na temat pewnych rzeczy nie można znaleźć odpowiedniej ilości informacji, nadal wszystko jest owiane tajemnicą. Jednak muszę przyznać, że książka sama w sobie jest pięknie wydana. Kolorowa, pełna rysunków i grafik, naprawdę cieszy oko i ma klimat, choć zabrakło mi prawdziwych zdjęć opisywanych elementów.


Osobiście nie jestem osobą, którą łatwo jest wystraszyć, dlatego owe historie nie bardzo mnie przeraziły, ale musicie wiedzieć, że nie są to tylko opowieści o duchach i strachach. Dosyć często kwestia przeklętego przedmiotu wiąże się z tym, że sprowadzał on pecha na jego posiadaczy, wielokrotnie choroby, a także śmierć. Jest to naprawdę dosyć zastanawiająca kwestia, być może to wszystko to czyste zbiegi okoliczności, a może jednak faktycznie dane przedmioty po prostu nie powinny nigdy ujrzeć światła dziennego…

Z pewnością była to przyjemna lektura, choć bardziej traktowałabym ją jako taki „smaczek”, który dopiero podsyca atmosferę i zachęca do zgłębiania tematu. To takie krótkie, aczkolwiek nawet dosyć treściwie i przyjemne opowieści, których celem jest wzbudzenie naszego zainteresowania. Zdecydowana gratka dla fanów zjawisk paranormalnych!Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...