"Szamański twist" - Aneta Jadowska

 


Data wydania: 31.10.2021
ISBN: 978-83-821-0270-3
Wymiary: 135 x 210 mm
Strony: 528
Cena: 42,99
Cykl: Trylogia szamańska #3Gdybyście zapytali mnie, kto z polskich autorów przoduje w gatunku jakim jest urban fantasy, to na pewno nie zastanawiałabym się długo nad odpowiedzią. Oczywiście jest to Aneta Jadowska. Samo urban fantasy wydaje mi się być mało rozpowszechnione w naszym kraju, choć Jadowska zdecydowanie stara się promować nie tylko zagraniczne tytuły, ale i sama tworzy historie w tym klimacie. Przepadam za serią o Dorze Wilk, uwielbiam Nikitę, a i Witkac jest przecież równie świetną postacią! Dlatego koniecznie musiałam się skusić na Szamański twist i zamówiłam go w księgarni Tania Książka. Oto kolejny bestseller spod pióra Anety Jadowskiej!

Choć Witkacy przeszedł na policyjną emeryturę, to jako szaman zdecydowanie nie zamierza próżnować. Jednak wiecie, znalezienie zleceń w tym zawodzie nie jest zbyt łatwe, nawet jak się jest jedynym szamanem w okolicy. Szukając sobie zajęcia odkrywa, że w jego mieście dzieje się mnóstwo dziwacznych rzeczy. Para demonów doskonale zabawia się wywołując u ludzi agresję oraz myśli samobójcze, pradawny Kojot znowu chce uprzykrzyć życie jemu i Sępowi, jego duch opiekuńczy padł ofiarą klątwy, a nastoletnia córka zabawia się w Zaświatach. I weź tu człowieku wytrzymaj z takim ogromem atrakcji…

Tak, Witkacy zdecydowanie nie ma łatwo, a jego cynizm idealnie wpasowuje się w te wydarzenia. Choć jest to człowiek, który i tak zawsze podejmie się konkretnego działania, to uwielbiam takie jego zrezygnowanie i nastawienie, że przecież zawsze może być gorzej. To takie inne wydanie sarkazmu i ironii, ale zdecydowanie uwielbiam ten sposób bycia! Chwilami Witkacy kojarzy mi się z takimi dorosłym Piotrusiem Panem, ale naprawdę gościa lubię. Ale narracja tutaj nie przypadka w udziale tylko jemu! Często poznajemy również perspektywę Sępa, obecnie nieco przygnębionego, ale mającemu ku temu powody, oraz Kurczaczka, nastolatki szkolącej się na szamankę.

Muszę przyznać, że naprawdę podoba mi się kreacja Kurczaczka. Jak na dziewczynę w jej wieku, jest naprawdę rozsądna i rozgarnięta. Wspiera rodziców, nie ocenia ich, a sama wie, że musi zachowywać szczególną ostrożność w kontaktach z nieziemskimi tworami. Jest pełna zapału i żądna wiedzy, co naprawdę mi się podoba. Witkacy może być dumny z córki! Bardzo lubię też postać Sępa – ma w sobie coś urzekającego. A na akcję zdecydowanie nie można tutaj narzekać! Nie będę nawet pisać o stylu Jadowskiej, bowiem on od dawna jest naprawdę doskonały. Ta kobieta po prostu zna się na rzeczy.


Rozwój wydarzeń zdecydowanie nie pozwala na chwilę wytchnienia. Kręcimy się wokół tak wielu rzeczy, stawiamy czoło tak wielu istotom i szukamy rozwiązań dla kilku problemów, że nie sposób się tutaj nudzić. Nie ukrywam również, że z w związku z tym, iż jest to finałowy tom przygód Witkacego, to miałam pewne obawy, co do zakończenia tej historii. Szczerze bałam się o życie niektórych postaci, nawet głównego bohatera! Aczkolwiek mimo całej tej ogromnej problematyki i tak wielu trudnych przygód, które spotkały Witkacego i jego spółkę, doskonale bawiłam się w trakcie lektury!

Cóż więcej mogę napisać – jeżeli nie znacie jeszcze twórczości Anety Jadowskiej to zdecydowanie macie co nadrabiać! Seria o Witkacym z pewnością przypadnie Wam do gustu, jeżeli lubicie klimaty urban fantasy (może to takie nawet nieco nasze polskie Akta Dresdena…).
Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...