"Obsesja. Wyprawa autora Mindhuntera w świat drapieżców seksualnych" - John Douglas, Mark Olshaker

 


Data wydania: 11.08.2021
Tytuł oryginału: Obsession
Tłumacz: Jacek Konieczny
ISBN: 978-83-240-7302-3
Wymiary: 144 x 205 mm
Strony: 464
Cena: 49,99Oto kolejna książka, która wyszła spod pióra Johna E. Douglasa i Marka Olshakera, dokładnie tych samych twórców, którzy ofiarowali nam Mindhuntera. Książki o mordercach i psychopatach znakomicie się sprzedają, bowiem są to tematy, które po prostu nas fascynują. Intryguje nas to, co nieznane, z czym normalnie nie mamy do czynienia, pragniemy odkryć, co kryje się w głowach oprawców, co nimi kieruje i jak to możliwe, że są zdolni do popełniania takich czy innych zbrodni. Lubimy mocne opowieści, ale nie zapominajmy o jednym – w tym przypadku nie jest to fikcja literacka.

Sama nigdy nie ukrywałam, że przepadam za motywem psychopatycznych morderców i dewiantów w literaturze. Doskonale jednak zdaję sobie sprawę z tego, że niejednokrotnie fikcyjne wymysły autorów mają swoje podwaliny w świecie rzeczywistym. Badania psychologiczne pokazują, że chwilami nawet w naszym najbliższym otoczeniu pojawia się socjopata, choć nie dostrzegamy tego na pierwszy rzut oka. Fakty są takie, że mordercy, gwałciciele i psychopaci istnieli od dawna i będą istnieć nadal. A profilerzy i psychologowie wciąż próbują odkryć, co siedzi w ich głowach. Policjanci wciąż tropią coraz to nowych przestępców i próbują znaleźć konkretne modus operandi, które być może pozwoli uchronić kolejną ofiarę.

Tym razem otrzymujemy opisy śledztw, które miały na celu powstrzymanie drapieżców seksualnych: zwykłych gwałcicieli czy też gwałcicieli-morderców. Douglas doskonale pokazał, jak trudne bywa prowadzenie takiego dochodzenia, jak wiele wytycznych ma wpływ na jego powodzenie, z jak różnymi oprawcami policja miewa do czynienia. Wymienił poszczególne typy osobowości drapieżców seksualnych, zaprezentował w konkretny i rozbudowany sposób ich profile oraz sposoby popełniania zbrodni. Taki zbiór przeanalizowanych zachowań z pewnością bywa niesamowicie pomocny w trakcie trwania śledztwa – bo choć z pewnością zdarzają się różnice w popełnianych czynach, tak jednak zawsze da się znaleźć kilka tych najistotniejszych punktów wspólnych, nawet jak mamy do czynienia z wyjątkowo inteligentnym i przebiegłym przestępcą.

W owej publikacji pojawiają się również historie samych ofiar, nieco sentymentalne i w sumie wyjątkowo przykre. Są tacy ludzie, którzy potrafią lepiej od innych uporać się z daną traumą, ale niestety są i tacy, których potrafi to rozsypać na drobne kawałeczki. Co więcej, to zawsze odbija się również na rodzinie i najbliższych osobach ofiary – cierpienie oplata ich swoimi mackami. Mamy tutaj również coś w stylu buntu oraz manifestu względem kar wymierzanym oprawcom – co z tego, że taki człowiek odsiedzi 10 lat za swoją zbrodnię, skoro istnieje spora szansa na to, że nawet nie odczuje żadnej skruchy, a jego ofiara prawdopodobnie będzie mieć zniszczoną psychikę już do końca swoich dni? Co jeśli człowiek pozbawiony emocji i skrupułów odbierze komuś życie i nawet nie mrugnie przy tym okiem, trafi do więzienia, gdzie będzie miał doskonałe warunki pobytu, skoro cała rodzina będzie przez wiele lat borykać się ze stratą ukochanej osoby?


Z jednej strony otrzymujemy zatem dobre analizy i próbę zrozumienia oprawców, z drugiej mamy widok na to, jak odbiera taką traumę ofiara i jej rodzina, a dodatkowo dochodzi do tego jeszcze taka polemika autora związana z tym, czy każde brutalne zachowanie można jakoś tłumaczyć. Czy choroba, trudne dzieciństwo lub genetyka mogą stanowić powód do złagodzenia kary i być czynnikiem, który sprawi, że na zbrodniarza powinniśmy patrzyć łagodniejszym okiem? Czy naprawdę powinniśmy szukać wytłumaczenia tego, że ktoś był w stanie skrzywdzić drugiego człowieka? Znęcać się nad nim psychicznie i fizycznie? Pozbawić życia?

To zdecydowanie dobre i porządne studium nad oprawcami seksualnymi, mordercami czy stalkerami, którzy działali kierowani pobudkami swoich cielesnych potrzeb. Różne perspektywy, dobre profilowanie, wiele przykładów i refleksji. Mocne true crime.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

 Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...