"W zakamarkach mózgu" - David J. Linden

 


Data wydania: 12.10.2021
Tytuł oryginału: Think Tank
Tłumacz: Bożena Jóźwiak
ISBN: 978-83-8188-221-7
Wymiary: 135 x 215 mm
Strony: 360
Cena: 49,90David Linden, amerykański neurolog, to nie tylko uznany i ceniony naukowiec, ale i pasjonat. Osobiście uważam, że możliwość łączenia pracy z pasją jest czymś przepięknym i szczerze gratuluję Lindenowi, że udało mu się taki stan osiągnąć. Zarówno z tej jego pasji, jak i samego zawodu, powstała chęć stworzenia książki, która przybliżyłaby potencjalnym odbiorcom poszczególne obszary i sposoby działania ludzkiego mózgu. Tak oto powstał ten zbiór esejów napisany przez ludzi zajmujących się różnymi obszarami nauki, aczkolwiek w ujęciu neurobiologii.

Jako osoba na co dzień obcująca z publikacjami naukowymi, mogę śmiało stwierdzić, że właśnie coś w podobnym stylu przychodziło mi na myśl, gdy czytałam ten zbiór esejów. Miałam wrażenie, że to po prostu zbiór publikacji przeglądowych, które łączy główny motyw, jakim jest mózg, a dokładniej jego funkcjonowanie. Chwilami były to publikacje bardziej rozległe, chwilami nieco mniej, bardziej w stylu krótkich doniesień naukowych, ale wszystkie konkretne i na temat. Nie było tutaj zbędnego owijania w bawełnę – czysty naukowy język, przekazanie wiedzy, konkrety i fakty. Naukowcy tak już mają – nie czują potrzeby ubarwiania wszystkiego, zwłaszcza, że w przypadku czegoś tak fascynującego jak nasz umysł, nie ma nawet takiej potrzeby.

Poczytacie tutaj co nieco o tym, jaki wpływ na nasz mózg ma genetyka, jak tworzą się połączenia nerwowe, czym różni się mózg dziecka i dorosłego, jak przebiega sygnalizacja w układzie nerwowym, jaki ma to związek z naszymi zmysłami… Nie brakuje również informacji o emocjach, o pociągu seksualnym, o tym, jak tak naprawdę kierują nami neuroprzekaźniki. Informacji jest po prostu ogrom, a wszystkie eseje wypadają naprawdę ciekawie. Nasz mózg to niesamowita maszyna, a jej wszystkich sekretów i tak chyba nigdy nie odkryjemy, choć jak widać naukowcy z całego świata bardzo się starają.

Choć teoretycznie wciąż kręcimy się wokół tematyki mózgu, to jednak na podziw zasługuje ta rozpiętość tematyczna, poruszanie tak wielu aspektów jego pracy i sygnalizacji. Spodobała mi się również sama idea tego, w jaki sposób autor podszedł do tego, jak ową książkę napisać. Wszystkim osobom, które zaprosił do jej współtworzenia zadał jedno, to samo pytanie: „Jaką koncepcję dotyczącą funkcjonowania mózgu najbardziej chciałbyś wyjaśnić światu?”. I tak oto każdy z ekspertów uznał za najbardziej fascynujące coś zupełnie innego! Ile ludzi tyle opinii, prawda?


To naprawdę ciekawa publikacja, napisana w nieco inny sposób niż większość dzieł o tej tematyce, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że zaprezentowane tutaj eseje są ściśle naukowe. Myślę, że chwilami poruszana tutaj problematyka i specjalistyczne słownictwo mogą przytłoczyć niektórych odbiorców, ale zdecydowanie warto na tę książkę zwrócić uwagę. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy pasjonują się ludzkim umysłem oraz funkcjonowaniem mózgu.

 Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...