"Większe zło. Polityczne zabójstwa, krwawe zamachy, kościelne spiski" - Arkadiusz Stempin

 Data wydania: 12.01.2022
ISBN: 978-83-268-3049-5
Wymiary: 135 x 210 mm
Strony: 560
Cena: 54,99Reportaż historyczny polskiego historyka i politologa, Arkadiusza Stempina, o jakże wdzięcznym tytule Większe zło, który zamówiłam z księgarni internetowej Tania Książka, to istna gratka dla fanów wszystkich spisków politycznych i kościelnych. Autor zabiera nas w niesamowicie głęboką podróż do kilku najciekawszych mordów politycznych historii nowożytnej. Prezentuje każdy temat w niesamowicie szczegółowy sposób, dlatego nie ma się co dziwić, że jego publikacja plasuje się na listach książkowych bestsellerów.

Śmiało mogę stwierdzić, że to istna gratka dla tych, którzy uwielbiają mocne, konkretne i niezwykle rozbudowane podejście do podejmowanego tematu. Arkadiusz Stempin w pierwszym rozdziale postanowił nam przybliżyć anatomię politycznego zabójstwa – to taki opis tego, z czego ono najczęściej wynika, jak przebiega, jak można to ująć w kwestii psychologii tego, kto się go podejmuje i jak wpływa to na społeczeństwo – bo w końcu politycy to osoby publiczne, który kojarzy każdy. Pamiętacie, jakie poruszenie wywołało zabójstwo prezydenta Gdańska podczas jednego z finałów WOŚP?

W kolejnych rozdziałach autor skupia się już na konkretnych przypadkach, których jest być może niewiele, ale za to jak one są opisane! To naprawdę mocne zagłębienie się w temat. Przeczytacie tutaj o RAF, o Elisabeth Käsemann, arcybiskupie Oscarze Romero, który był solą w oku Watykanu, Olofie Palme i o jeszcze kilku innych przypadkach. Mafijne porachunki, kościelne spiski, intrygi polityczne – oto co tutaj znajdziecie. A wszystko opisane od początku do końca, zaprezentowane w wielu aspektach, aczkolwiek na sposób bardzo obiektywny – jak przystało na konkretny reportaż. Autor nie ocenia, po prostu przedstawia czyste fakty.

O co tak naprawdę jednak chodzi w samym tytule? Czym kierował się autor wybierając sprawy, które chce pokazać czytelnikom? Otóż intrygowało go właśnie tak zwane „większe zło” – sytuacje, w których po prostu jedynym wybranym rozwiązaniem danego konfliktu jest pobycie się i fizyczne wyeliminowanie przeciwnika. Musi być to przeprowadzone z zimną krwią, bez patrzenia na przyszłe konsekwencje czy potencjalne poniesione koszty. W pewien sposób skłania to czytelnika do refleksji – bo kto tak naprawdę daje innym prawo do decydowania o czyimś życiu i śmierci? Pokazuje to jednak smutną prawdę na temat świata – fałsz, ułuda, zdrady i spiski. Przygnębiające, ale jak widać z zaprezentowanych tutaj przypadków, prawdziwe.

Nie ukrywam, że jestem raczej fanką historii starożytnej, więc zdecydowanie bardziej wolałabym przeczytać takie opracowanie ze sprawami z dawnych czasów, ale Arkadiusz Stempin miał nieco inną wizję. Poruszył nieco bardziej aktualne tematy, choć cofnął się również do czasów zimnej wojny czy też chwil, które mieli europejscy anarchiści. I choć sama tematyka nie do końca mi przypasowała, to muszę stwierdzić, że to naprawdę porządnie skrojony reportaż, który chwilami czyta się jak niezłą powieść szpiegowską czy też detektywistyczną. Autor daje nam mnóstwo tropów i informacji, a my możemy spróbować rozgryźć sedno sprawy zanim dojdziemy do momentu, w którym robi to Stempin.

Jestem przekonana, że wiele osób, które lubują się w takich tematach, będzie w pełni usatysfakcjonowana ową lekturą. To zdecydowanie coś dla wszystkich czytelników, którzy uwielbiają mocne podejście do tematu, którzy sami uwielbiają go zgłębiać i szanują to, jak wiele pracy dany autor włożył w opracowanie go. Niesamowicie rzetelny i porządnie napisany reportaż!Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...