"Zaginione miasta, prastare grobowce: 100 odkryć, które odmieniły świat" - Williams Ann R. , Preston Douglas , Hiebert Fredrik

 

Data wydania: 27.10.2021
Tytuł oryginału: Lost Cities, Ancient Tombs. 100 Discoveries That Changed the World
Tłumacz: Jacek Sikora
ISBN: 978-83-8053-991-4
Wymiary: 168 x 248 mm
Strony: 512
Cena: 69,90


Jako dziecko miałam naprawdę wiele wizji na temat tego, kim zostanę w przyszłości, aczkolwiek wszystko stale oscylowało wokół nauki. A to zoologia, a to oceanologia, egiptologia, paleontologia, archeologia… stanęło na tym, że zostałam genetykiem, czy jak kto woli biologiem molekularnym, ale jednak pozostałe pasje pozostały. Dlatego bardzo często sięgam po książki naukowe i popularno-naukowe, a jedną z takich, na które miałam naprawdę wielką ochotę jest dzieło Zaginione miasta, prastare grobowce, które zamówiłam z księgarni internetowej Tania Książka.

Zawsze marzyło mi się bycie świadkiem odkrycia zaginionego miasta, jakiś szczątków dawnej kultury bądź też chociaż możliwość obserwacji na żywo takiego zjawiska. Nie ukrywam, że bardzo chętnie zostałabym członkiem grupy badawczej, która ma okazję dokonać tego typu znaleziska. Choć wiele osób powtarza, że archeologia to tylko nudne grzebanie w piasku, ja widzę to zupełnie inaczej. Jestem przekonana, że ludziom, którzy się tym zajmują zawsze towarzyszy wielka ekscytacja, gdy na swojej drodze spotkają coś nowego. Gdy nagle spod tego pędzelka zacznie wystawać jakiś starożytny artefakt. Niestety, póki co nie było mi dane być świadkiem czegoś takiego, ale kto wie, świat stoi przed nami otworem, więc być może kiedyś jeszcze będzie mi dane. Póki co mogę tego dokonywać dzięki książkom takim jak ta.

Oto przekrój przez niesamowite odkrycia z różnych epok. Ślady naszych przodków, grobowce, tajemnicze miasta, a wszystko to dające pewien obraz tego, jak dawniej żyli ludzie, jakie mieli zwyczaje, wierzenia, obrzędy. Rozdziały są krótkie, aczkolwiek treściwe i na temat, ale przede wszystkim są pięknie zaprezentowane graficznie. Cała książka jest większego formatu, wydana na nieco grubszym papierze, obfituje w piękne zdjęcia, które pozwalają nam lepiej poznać opisywane zagadnienie. Zdecydowanie cieszy oko i daje taki pełniejszy obraz danego odkrycia – nie musicie siedzieć przy komputerze i wyszukiwać każdej rzeczy z osobna, bo twórcy zadbali o to, aby rozbudzić nas umysł nie tylko ciekawym tekstem, ale właśnie również uzupełnieniem graficznym. A dobrze wiemy, że gdy mamy do czynienia z tego typu opracowaniami to chcemy wiele rzeczy po prostu zobaczyć, a nie tylko o nich czytać.

Jak sam podtytuł wskazuje, mamy tutaj do czynienia ze 100 odkryciami z różnych etapów rozwoju ludzkości i z różnych obszarów geograficznych. Zostały one pogrupowane zgodnie z daną epoką i zawsze na początku takiej większej gruby otrzymujemy króciutki wstęp na temat tego, czego możemy się spodziewać. O części odkryć na pewno słyszał każdy z Was: mowa tutaj choćby o grobowcu Tutanchamona czy odkryciu Titanica, ale wiele z nich z pewnością będzie dla Was czymś zupełnie nowym. Bardzo przyjemna jest również przedmowa napisana przez Douglasa Prestona, który choć na co dzień pisze książki sensacyjne (bardzo dobre swoją drogą, polecam serie o Pendergaście!), był członkiem ekspedycji poszukującej zaginionego Miasta Małpiego Boga.


To istna gratka dla fanów historii ludzkości i odkryć archeologicznych. Cieszy nie tylko pod względem merytorycznym, ale również wizualnym. Prezentuje najciekawsze i najważniejsze odkrycia, zachęcając do zgłębiania tych tematów, które bardziej danego odbiorcę zainteresują. Świetnie napisana książka, w której informacje są odpowiednio dawkowane. Jestem przekonana, że każdy, kto przepada za tego typu tematyką, będzie zadowolony z sięgnięcia po tę lekturę. Być może znajdziecie w niej zupełnie nowe tematy do dalszego poznawania!

 


Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...