"Historia współczesnej medycyny" - dr David Schneider

 


Data wydania: 10.11.2021
Tytuł oryginału: The Invention of Surgery: A History of Modern Medicine: From the Renaissance to the Implant Revolution
Tłumacz: Grzegorz Łuczkiewicz
ISBN: 978-83-240-7303-0
Wymiary: 155 x 220 mm
Strony: 560
Cena: 69,99
Historia współczesnej medycyny to już kolejna książka z zakresu zdrowia i rozwoju tej niesamowicie istotnej dziedziny nauki w życiu człowieka, po jaką mam okazję sięgnąć. Nie ukrywam, że jakoś nigdy specjalnie nie chciałam zostać lekarzem, jak coś to tylko neurochirurgiem czy po prostu neurobiologiem, ale jakoś ten obszar wiedzy zawsze mnie interesował. Z tego powodu bardzo chętnie sięgam po wszelkiego rodzaju opracowania, zagłębiam się w historię medycyny, zgłębiam nowinki z tego zakresu. Nie boję się naukowej terminologii, bo jednak jako genetyk mam całkiem niezłe wykształcenie z zakresu nauk biologicznych, ale chwilami boje się zbyt wielkiej prostoty w tego typu książkach – jednak w przypadku publikacji doktora Davida Schneidera prostota nie ma miejsca.

Schneider zabiera nas w naprawdę niesamowitą podróż, cofając się do samych początków narodzin anatomii i wynalezienia chirurgii, idąc poprzez odkrycia związane z zarazkami i antybiotykami (bo co z tego, że mogliśmy operować, skoro nie mieliśmy pojęcia o sterylnych warunkach i możliwości walczenia z infekcjami?), kończąc na niesamowitej rewolucji, jaką są implanty – ba, idzie tutaj nawet o krok dalej. Wybiega nieco w przyszłość i przywołuje wizje człowieka-cyborga. W bardzo bogaty i szczegółowy sposób opisuje przełomowe odkrycia i dokonania naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju medycyny.To opowieść o niesamowitych dokonaniach, o metodzie prób i błędów, o odważnych i przełomowych ludziach, którzy nie bali się brnąć naprzód i myśleć nieszablonowo – to właśnie im zawdzięczamy medycynę taką, jaką znamy dzisiaj. Ogrom wiedzy z zakresu wielu dziedzin medycyny, uporządkowany w sposób chronologiczny, opisany w naprawdę przystępny sposób. Tę książkę czyta się chwilami jak dobrą powieść – może nie ma tutaj specjalnie szybkiego tempa akcji, ale jednak sama „fabuła” to naprawdę niesamowicie dopracowana kwestia. Wydaje mi się również, że nie ma tutaj nadmiernego stosowania wybitnie naukowej terminologii, dlatego nikt nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem opisywanych zagadnień. Poza tym wydaje mi się, że medycyna jest zawsze nieco bardziej przystępna w odbiorze niż niektóre inne nauki biologiczne, bowiem bezpośrednio dotyczy nas i naszego ciała, a jednak ciężko czegokolwiek w tym temacie nie wiedzieć.

To zdecydowanie książka godna uwagi. Bardzo dobry reportaż medyczny, który z pewnością można porównać poziomem do najlepszych dzieł Jürgena Thorwalda. Dodatkowo praktycznie w każdym rozdziale autor dzieli się z nami swoimi wspomnieniami z rozwoju kariery w roli chirurga, co jest całkiem przyjemnym elementem całej tej niesamowitej opowieści. Pokazuje nam pewne obawy niedoświadczonego studenta medycyny oraz stopniową pewność związaną z pogłębieniem wiedzy i zdobywaniem doświadczenia.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...