"Jak rozpoznać psychopatę" - Mark Freestone

 


Data wydania: 09.02.2022
Tytuł oryginału: Making a Psychopath. My Journey into 7 Dangerous Minds
Tłumacz: Nina Wum
ISBN:  978-83-287-2058-9
Wymiary: 135 x 200 mm
Strony: 320
Cena: 44,90Jak rozpoznać psychopatę to książka, po którą zdecydowanie musiałam sięgnąć. Temat psychopatów i socjopatów od dawien dawna wydaje mi się być niesamowicie interesujący i uwielbiam zgłębiać sekrety tych typów osobowości. Ba! Napiszę więcej – jako genetyk chętnie zajrzałabym głębiej, spróbowała właśnie odnaleźć pewne genetyczne aspekty ich zachowania i sposobu postrzegania rzeczywistości. Kto wie, może nawet kiedyś załapię się do takiego projektu albo sama go wymyślę… Póki co zastanówmy się jednak, czy doktorowi Markowi Freestone’owi udało się odpowiednio zaprezentować ten złożony temat.

Freestone, podobnie jak jego kolega po fachu, Christopher Berry-Dee (którego książki całkiem lubię), przez ponad 15 lat wypełniał swoją praktykę zawodową w więzieniach i zakładach zamkniętych. To tam miał do czynienia z różnego rodzaju przypadkami psychopatów, mógł z nimi rozmawiać, naprowadzać na drogę resocjalizacji, próbować zajrzeć w głąb ich umysłów. Swoje doświadczenie postanowił opisać i tak oto powstała niniejsza książka, prezentująca 7 typów niebezpiecznych umysłów. Każdemu umysłowi przypada jeden rozdział, jednak autor skrzętnie ukrywa prawdziwą tożsamość osób, o których pisze. Nadaje im po prostu pewne imiona i opisuje historię, z którą miał do czynienia.

Książkę tę czyta się dosyć szybko i swobodnie, ponieważ nie znajdziecie tutaj stricte naukowego opracowania poszczególnych przypadków. Fakt, mamy pewien obraz różnych psychopatycznych osobowości, ale w wielu momentach zlewało mi się to w jedną całość – jakby opisanie konkretnej charakterystyki, tych takich najważniejszych cech poszczególnych przypadków, nie do końca wyszło autorowi. Chwilami toczyła się tutaj gra pełna manipulacji, gdzie autor był tak naprawdę ofiarą, chwilami opisywał po prostu życie danego człowieka, któremu poświęcał rozdział. Przemycał gdzieś pewne fakty i ciekawostki z zakresu analizy psychologicznej, ale w moim odczuciu były to takie powszechnie znane podstawy, nic nowego jeżeli weźmiemy pod uwagę to, ile książek tego typu pojawiło się już na rynku wydawniczym.

Nie da się ukryć, że świat psychopatów zdominowali mężczyźni. Autor przytacza bardzo interesujące statystki i porównuje, jak często w tej domenie pojawiają się kobiety. Próbuje również wyjaśnić, jakie są różnice pomiędzy psychopatycznym mężczyzną a psychopatyczną kobietą i skąd w ogóle biorą się skłonności do takich zachowań. Z pewnością ciekawe było zastosowanie dosyć intrygującego podziału, jaki zastosował tutaj autor – 7 różnych ludzi, 7 różnych odcieni psychopatii. Zabójca, naciągacz, kłamca, pasożyt, ktoś z pogranicza, ktoś pozbawiony litości i osoba, której udało się zresocjalizować. A mimo wszystko wydaje się, że jednak pewne zasady działania są bardzo podobne, o ile nie takie same, tylko znajdują odzwierciedlenie w nieco innej formie.

Choć książkę czytało mi się całkiem przyjemnie, to nie uważam jej za wybitną. Bardzo pospolita, chwilami nijaka i pozbawiona takiego naukowego podejścia do sprawy. Niby przyjemna w odbiorze, a jednak w moim odczuciu zbyt prosta. Na rynku książkowym znaleźć można kilka znacznie lepszych opracowań tego tematu, ta sprawia wrażenie takiej napisanej „po łebkach”. Dobra dla osób raczkujących w tej tematyce, ale jeżeli ktoś już ma na swoim koncie trochę tego typu publikacji, może się poczuć rozczarowany ową lekturą.

Za egzemplarz dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...