"Wszystko na Ziemi wyginie" - Michel Bussi

 


Data wydania: 09.02.2022
Tytuł oryginału: Tout ce qui est sur Terre doit périr
Tłumacz: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
ISBN: 978-83-813-9546-5
Wymiary: 125 x 200 mm
Strony: 624
Cena: 39,90Michel Bussi to dosyć ciekawa postać. Z jednej strony francuski pisarz, z drugiej wykładowca geografii. A niby mogłoby się wydawać, że umysły ścisłe nie mają daru do pisania, prawda? Nic bardziej mylnego! Bussi urzeka czytelników na całym świecie i tworzy niesamowicie wciągające historie. Jedną z nich jest powieść Wszystko na Ziemi wyginie, którą zamówiłam z księgarni internetowej Tania Książka. To też kolejne jego dzieło, które szybko stało się bestsellerem… Nie ma się co dziwić, już sam tytuł jest chwytliwy, choć mało optymistyczny.

Choć nie jestem jakąś zagorzałą fanką tego autora i nie przeczytałam zbyt wielu jego książek (a trochę się ich ukazało), to mimo wszystko każda z tych, z którą udało mi się zapoznać, wypadała naprawdę dobrze. Po tym tytule spodziewałam się czegoś w stylu apokalipsy – tematu jak najbardziej na czasie, bo przecież chaos jaki panuje od kilku lat na świecie jest niemal czymś niewyobrażalnym. Problemy klimatyczne, pandemia, teraz wojna… Wszystko zmierzające jakby ku zagładzie, paranoja ogarniająca ludzi, brak wytchnienia i spokoju. Żyjemy w trudnych, niespokojnych czasach, a wszystkie te negatywne wydarzenia mocno się na nas odbijają. A jednak nadal lubimy sięgać po książki, które traktują o podobnych tematach… Może po to, żeby znaleźć w nich nadzieję? Bo tam zazwyczaj dobro wygrywa i udaje się znaleźć wyjście z każdej sytuacji.


Otrzymałam niesamowitą opowieść nawiązującą do biblijnej Arki Noego. Autor zrobił doskonałą robotę – sięgnął do wielu źródeł i tak nakreślił owy motyw, że po prostu wiemy, że jest na swój sposób realistyczny. Połączył znane nam podania i mity z różnych kultur ze swoją wymyśloną fikcją literacką, zapewniając nam bardzo wciągającą historię, w której przeplatają się motywy naukowe, porachunki z mafią, tajne organizacje i tajemnica samej Arki oraz jej twórcy. Świetna tematyka, bardzo wciągająca i skłaniająca do myślenia – Bussi pokazuje, że mit o Noe to nie tylko biblia chrześcijańska, podobne przypowieści można znaleźć w wielu innych kulturach i religiach. Zatem czy Arka i Potop faktycznie miały niegdyś miejsce? Może są historycznym wydarzeniem, tylko zniekształconym i ubarwionym przez lata, kiedy było ono opowiadane tylko za pomocą ust, a nikt go nie spisywał?

Pojawia się zagrożenie, pojawia się klimat sensacji i przygody, wyścigu z czasem i niebezpieczeństwa goniącego za bohaterami. Sporo się tutaj dzieje i nie można narzekać na nudę, a Bussi wszystko opisuje w bardzo konkretny i rozbudowany sposób. Nieźle kreuje bohaterów – choć tutaj faktycznie wygrywa dwójka tych najistotniejszych, cała reszta wypada średnio, ale nie wpływa to negatywnie na odbiór lektury. Doskonała akcja i jej tempo, znakomity, wciągający rozwój wydarzeń, mnóstwo tajemnic i sekretów, które pragniemy odkryć – tę powieść ciężko odłożyć na półkę i wierzcie mi, jak przysiadłam do niej na dobre tak po prostu przerzucałam stronę za stroną. Klimat jak z powieści Jamesa Rollinsa czy nawet Dana Browna, tematyka również podobna.


Jaką tajemnicę skrywa góra Ararat, biblijne miejsce spoczynku Arki Nowego, która osiadła tam po potopie? Czemu to miejsce jest owiane sekretami i czemu istnieje grupa ludzi dbająca o to, aby nikt nie dotarł na jej szczyt? Oto siła napędowa owej powieści – wraz z bohaterami podejmujemy bardzo ryzykowną grę, a źli ludzie depczą nam po piętach. Ta powieść jest niemal jak taki typowy, mocny film akcji, w którym zbiega się wiele pasjonujących motywów. Książka jest naprawdę dobrze napisana, angażuje czytelnika i nie daje o sobie tak łatwo zapomnieć. 
Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...