"Jak naprawdę żyły dinozaury?" - Dean R. Lomax

 


Data wydania: 08.02.2022
Tytuł oryginału: Locked in Time: Animal Behavior Unearthed in 50 Extraordinary Fossils
Tłumacz: Andrzej Hołdys
ISBN: 978-83-823-4369-4
Wymiary: 135 x 200 mm
Strony: 320
Cena: 43,99


Odtworzenie historii i poprawne opisanie jej bywa nie lada wyzwaniem. Bo wiecie, podobno historię piszą tylko zwycięzcy, więc jaką zatem mamy pewność, że to, czego uczą nas w szkołach, wydarzyło się naprawdę? Jaką mamy pewność, że naukowcom udało się w stu procentach odzwierciedlić dawne czasy? Oczywiście doskonale wiemy, że badacze zajmują się wieloma aspektami historii, ale czy aby na pewno nigdy się nie mylą? A pomyślcie sobie, jakie trudy stoją przez archeologami i paleontologami! Czy w ogóle wyobrażacie sobie możliwość opisania dnia z życia dinozaura?

Doktor Dean R. Lomax, światowej sławy paleontolog, spróbował pokazać czytelnikom, jak mogłoby ono wyglądać. Jednak w trakcie czytania jego książki – Jak naprawdę żyły dinozaury – uświadomicie sobie, że naprawdę nie jest to łatwe zadanie i chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć autor faktycznie przytacza pewne smaczki z prehistorii, to jednak stale ma na uwadze fakt, że dana informacja wiąże się z jednym konkretnym odkryciem, które umożliwiło wysnucie pewnych hipotez na temat życia danego osobnika. Pięknie pokazuje różnego rodzaju rozważania na temat niektórych skamieniałości, próbuje zrekonstruować wydarzenia sprzed milionów lat, tym samym dając nam delikatny pogląd na to, jak wygląda praca paleontologa.

Tak naprawdę znajdziecie tutaj informacje nie tylko o tych najpotężniejszych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po naszym globie, ale też o innych zwierzętach prehistorycznych – wszystko zależy od tego, jakie akurat znalezisko postanowi opisać Lomax. A wiecie, wydaje mi się, że w takiej robocie się po prostu nie wybrzydza. Jak znajdziesz jakiś trop, to nie dbasz o to, czy należy on do niesamowicie reprezentatywnego tyranozaura czy może do jakiegoś żuka, który żył obok. Po prostu cieszysz się, że masz znalezisko, które może pomóc ci odwzorować pewne wydarzenia z bardzo dawnych czasów.

Lomax pisze o prokreacji, o opiece rodzicielskiej i budowaniu „domów”, o wędrówkach, o sposobie odżywiania się i walce o pożywienie oraz na sam koniec prezentuje nam coś, co nazwał „kroniką osobliwości” – to prawdopodobnie tam znajdziecie najwięcej zadziwiających informacji. Wszystko jest opisane w dobry, przystępny sposób, ale daje nam też doskonały obraz tego, że są pewne granice pracy paleontologa. Że chwilami może on snuć różne hipotezy, ale w końcu brak dalszych dowodów uniemożliwia kontynuowanie wywodów. A mimo wszystko jestem pełna podziwu, że i tak na bazie jednego znaleziska są oni w stanie powiązać pewne fakty i w niesamowity sposób odtworzyć prehistoryczne wydarzenia. Trochę tego typu wywodów tutaj znajdziecie.

Chociaż podobno nasza wiedza na temat dinozaurów jest największa w wieku około 5 lat (znacie jakiegoś dzieciaka, który by się nie fascynował dinozaurami?), to ja swoją do tej pory lubię pogłębiać, choć lat mam już prawie 30. Paleontologia to takie moje niespełnione marzenie, do którego chwilami powracam właśnie dzięki takim książkom. Książka jest naprawdę świetna, doskonale się ją czyta, a oko cieszą różnego rodzaju grafiki. Dobra wiedza, piękne ukazanie pracy paleontologa, które wbrew pozorom nie wiąże się tylko z grzebaniem w ziemi, ale też wymaga nie lada kreatywności, intuicji i umiejętności łączenia wielu faktów. Polecam.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawcy.

Komentarze

A book is a dream that you hold in your hands...

A book is a dream that you hold in your hands...

Reading is dreaming with open eyes...

Reading is dreaming with open eyes...